| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w lipcu 2010

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w lipcu 2010

W przypadku akcyjnych funduszy inwestujących za granicą największy zamęt w lipcu wprowadzała sytuacja na rynku walutowym. Inwestorzy wciąż byli niepewni swojej sytuacji przez silne umocnienie złotego, które mogło zamienić oczekiwane przez zyski w niespodziewane straty.

W stosunku do złotego osłabiało się nie tylko euro. Nasza waluta była w lipcu jedną z mocniejszych na rynku walutowym, a spadek wspólnej waluty o 3% w skali miesiąca był jednym z najmniejszych. Dużo bardziej złoty wzmocnił się np. w stosunku do dolara czy też jena. Dziewięcioprocentowy spadek pary USD/PLN był główna przyczyną niezbyt dobrych wyników funduszy inwestujących w USA, mimo, że sam indeks S&P 500 wzrósł w ubiegłym miesiącu o 7%. Wyceniany w złotych jen spadł mniej, bo „tylko” o 6,7%, jednak stopa zwrotu z japońskich akcji należała do jednych z najmniejszych (Nikkei 225 wzrósł w lipcu tylko o 1,6%) i stąd też fundusze inwestujące w Kraju Kwitnącej Wiśni okupują końcówkę tabeli miesięcznych stóp zwrotu.

W segmencie rynków wschodzących także królowały akcje krajów europejskich oraz giełda turecka. Waluty krajów Nowej Europy, podobnie jak złoty, były w ubiegłym miesiącu relatywnie silne, co nie spowodowało obniżenia dobrych stóp zwrotu z akcji. Zresztą w portfelu funduszy europejskich rynków wschodzących znajduje się z pewnością duży udział akcji polskich, a indeks największych polskich spółek zyskał w ubiegłym miesiącu aż 9%. W lipcu zdecydowanie odżyły akcje chińskie. Główne indeksy wzrosły w przeciągu tego miesiąca o 10%. Niestety nie widać tego wzrostu w wynikach funduszy przeliczonych na polską walutę, gdyż chiński juan mocno osłabił się w zeszłym miesiącu do złotego. Najgorsze okazały się dla inwestorów inwestycje w akcje indyjskie. Nie dość, że indeks Sensex 30 wzrósł w skali ubiegłego miesiąca tylko o niecały 1%, to jeszcze indyjska rupia osłabiła się do złotego o 9%.

Zobacz także serwis: Kursy walut

Jak widać, notowania walut, mogą mieć olbrzymie znaczenie dla wyników zagranicznych inwestycji. Nawet dobre wytypowanie rosnącego zagranicznego rynku nie gwarantuje sukcesu, jeżeli w okresie naszych inwestycji znacznie umocni się polska waluta – tak jak to miało miejsce w lipcu. Rozwiązaniem mogą okazać się fundusze zabezpieczone przed ryzykiem walutowym. Polscy inwestorzy mogą już kupować jednostki takich funduszy, jednak wciąż nie jest to duża oferta na naszym rynku (fundusze tego typu nie zostały umieszczone w zestawieniu). Trzeba jednak pamiętać, że polska waluta nie tylko się umacnia – w ostatnich latach mieliśmy także do czynienia ze znacznym osłabieniem złotego. A wtedy fundusze zabezpieczone przed ryzykiem walutowym nie pozwalają niestety na osiągnięcie dodatkowych zysków. Wydaje się więc, że szczególnie w dłuższym okresie lepiej pogodzić się z istnieniem ryzyka walutowego i potraktować różnorodność walutową portfela inwestycyjnego jako jeszcze jedną formę dywersyfikacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK