| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Niepokoje na rynkach osłabiły złotego

Niepokoje na rynkach osłabiły złotego

W środę rano złoty był słabszy niż we wtorek po południu. O godz. 9:35 kurs euro wynosił 4,20 zł, notowania dolara oscylowały wokół 2,9670 zł. Z kolei kurs franka wzrósł do 2,7580 zł.

Słabszy złoty to wynik pogorszenia się nastrojów na globalnych rynkach. Głównym impulsem stały się wczorajsze dane o spadku indeksu zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board w lipcu do 46,6 pkt. z 49,3 pkt. miesiąc wcześniej, co wielu analityków wiąże z trudną sytuacją na rynku pracy (a więc tym czynnikiem na który wielokrotnie zwracał w ostatnim czasie uwagę szef FED).

Nie ma jednak co ukrywać, iż wczorajsze dane stały się też dobrym pretekstem do realizacji zysków, zwłaszcza w kontekście trwającego sezonu wakacyjnego. I tak wczorajszy handel na Wall Street zakończył się na niewielkich minusach (poza Nasdaq Composite), ale dopiero 5 proc. spadek indeksów w Szanghaju miał większy wpływ na wzrost globalnego ryzyka. W odpowiedzi na ten fakt kurs EUR/USD spadł dzisiaj o godz. 8:00 w okolice 1,4110. Kolejne minuty przyniosły jednak odreagowanie (o godz. 9:42 euro było warte 1,4160 USD, podobnie jak wczoraj po południu).

Co dzisiaj? W kraju poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Nikt nie oczekuje zmian w poziomie stóp procentowych, ale ważny będzie szczegółowy komunikat, który poznamy podczas konferencji prasowej o godz. 16:00. Inwestorzy będą analizować zwłaszcza te fragmenty mówiące o perspektywach wzrostu gospodarczego, ale także te odnoszące się do perspektyw tegorocznego i przyszłorocznego budżetu. A na rynkach zagranicznych kluczowe będą dane z USA dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku (godz. 14:30) i publikacja Beżowej Księgi FED (godz. 20:00). W międzyczasie, o godz. 19:00, inwestorzy poznają też wyniki przetargu 5-letnich obligacji. Wydaje się jednak, że istotniejsze będzie zachowanie się rynków akcji. Kontynuacja korekty przełoży się na dalszy spadek kursu EUR/USD i osłabienie złotego.

EUR/PLN: Na dziennym wykresie zaczyna rysować się formacja gwiazdy porannej, która może sugerować, iż korekta potrwa jeszcze kilka dni. W krótkim terminie dla kursu euro kluczowe będzie naruszenie poziomu 4,21, gdzie przebiega średnia 7-sesyjna. To otworzy drogę do prognozowanych wcześniej 4,2230-4,2365. Silne wsparcie stanowi teraz poziom 4,1820. Dzienne wskaźniki w niewielkim stopniu zareagowały na zwyżkę notowań.

USD/PLN: Sytuacja podobna do kursu euro wobec złotego, chociaż tutaj widać bardziej zdecydowany sygnał ze strony Stochastic Oscillator. Średnia 7 sesyjna, która przebiega na poziomie 2,9644 została już dzisiaj naruszona, chociaż nie na trwałe. Wyraźne wsparcie stanowi poziom 2,9365. Docelowym poziomem na najbliższe dni są okolice 3 zł. Nie można jednak wykluczyć, że dojdzie do ich naruszenia (w przypadku głębszego ruchu kursu euro wobec dolara).

EUR/USD: Pozytywny sygnał dla dolara daje zachowanie się tygodniowego US Dollar Index, będącego koszykową relacją 6 walut względem „zielonego”. Niemniej EUR/USD na razie wybronił wsparcie na 1,41, chociaż sytuacja strony grającej na zwyżkę, jest coraz gorsza. Dzienne wskaźniki są bliskie wygenerowania sygnałów sprzedaży. W efekcie ewentualna kontra popytu nie powinna doprowadzić kursu euro wobec dolara wyżej niż 1,4200-1,4210. Do końca dnia powrót w okolice 1,41 jest dość prawdopodobny. Jeżeli poziom ten zostanie naruszony to kolejnym będą okolice 1,4050, wymieniane jako główny cel w analizie tygodniowej.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK