| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Podatek węglowy ze szkodą dla gospodarki UE?

Podatek węglowy ze szkodą dla gospodarki UE?

Komisja Europejska planuje wprowadzenie podatku węglowego od paliw. Pomysł ten wzbudza wątpliwości, czy gospodarka UE nie stanie się mniej konkurencyjna. Dla Polski przewidziano okres przejściowy na wdrożenie nowych przepisów.

- Wprowadzenie takiego podatku należy skrupulatnie przeanalizować, sprawdzić, czy jest to rzeczywiście najbardziej efektywne narzędzie i czy nie wpłynie negatywnie na gospodarki krajów członkowskich – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka Departamentu Energii i Ochrony Klimatu PKPP Lewiatan.

- Wielokrotnie podnosiliśmy, że popieramy politykę Komisji Europejskiej w zakresie ochrony klimatu, podkreślając jednocześnie, że musi być ona realizowana przy wykorzystaniu efektywnych metod i narzędzi, aby nie osłabić konkurencyjności europejskiej gospodarki na rynkach światowych.

Przeczytaj również:Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Uważamy również, że istotną rolę w obniżeniu emisji gazów cieplarnianych w UE mają sektory, które nie są objęte systemem handlu emisjami (EU ETS). Wprowadzenie dla nich „bodźców" w postaci opłat za emisję, po pierwsze wyrównałoby warunki funkcjonowania sektorów, objętych i nie objętych EU ETS, a po drugie obniżyłoby poziom emisji w racjonalny sposób.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Propozycja rewizji dyrektywy w sprawie podatku energetycznego to kolejna regulacja, która popycha społeczeństwo UE do przejścia na gospodarkę nisko emisyjną – czyli wymusza wyeliminowanie węgla, promocję nisko emisyjnego transportu, inteligentnych budynków i efektywne wykorzystanie energii. Aktualne regulacje dotyczą dużej energetyki, ciepłownictwa sieciowego oraz dużego przemysłu. Rewizja dyrektywy w sprawie podatku energetycznego obejmuje transport, budownictwo oraz usługi. Wprowadzenie tej regulacji w życie najbardziej odczują mieszkańcy domów, ogrzewanych węglem oraz użytkownicy wysoko emisyjnego transportu – ciężarówek i transportu kołowego – dodaje Daria Kulczycka.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za emisję gazów cieplarnianych w dużej mierze są odpowiedzialne sektory, które nie zostały objęte systemem handlu emisjami (EU ETS).
Za emisję gazów cieplarnianych w dużej mierze są odpowiedzialne sektory, które nie zostały objęte systemem handlu emisjami (EU ETS).

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK