| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Tydzień będzie obfitować w ważne publikacje

Tydzień będzie obfitować w ważne publikacje

Zgodnie z zapowiedziami Chiny opublikowały w sobotę dane na temat swojej gospodarki. Nie było w nich nic specjalnie zaskakującego. Gospodarka Państwa Środka przechodzi dynamiczny rozwój przy narastającej jednocześnie presji inflacyjnej. Spekulacje na temat tej ostatniej rozpoczęły się już w piątek.

Mieliśmy do czynienia z ciekawym „zabiegiem”, dotyczącym wzrostu cen. Inflacja przyspieszyła do 5,1% z 4,4% w październiku. Prognozy analityków mówiły o 4,7-proc. inflacji. Jednak już w piątek pojawiły się spekulacje prasowe na temat tego, czy inflacja wzrosła do 5,1%. Dlatego zaskoczenie danymi nie powinno być duże. Tm bardziej, że również w piątek podjęto w Chinach kolejną decyzję o podniesieniu stopy rezerwy obowiązkowej dla banków. Można przypuszczać, że na rynki finansowe bardziej oddziaływać będą bieżące dane gospodarcze z Państwie Środka niż perspektywa zaostrzania polityki pieniężnej. Produkcja przemysłowa zapowiada się obiecująco – rosła w listopadzie w ponad 13% tempie, a sprzedaż detaliczna zwiększyła się aż o blisko 19%.

Dowiedz się także: Ile obligacji detalicznych kupiono w listopadzie?

W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia, który był ubogi w publikacje makroekonomiczne, ten będzie obfitował w istotne wiadomości gospodarcze. We wtorek poznamy grudniowy indeks nastrojów analityków i ekonomistów w Niemczech oraz listopadową sprzedaż detaliczną w USA. Tego dnia decyzję o stopach procentowych podejmie Rezerwa Federalna. U nas z kolei uwagę przykuje listopadowa inflacja. W kolejnych dniach poznamy między innymi japoński Tankan za IV kwartał, grudniowe PMI w strefie euro, grudniowy Ifo w Niemczech, a u nas – zatrudnienie i wynagrodzenia nas oraz produkcję przemysłową. Te odczyty będą decydować o rynkowych nastrojach.

Rok 2011 powinien być chudy dla brytyjskiego rynku nieruchomości. Brytyjscy bankierzy i inni pracownicy sektora finansowego obetną o 17%, w stosunku do minionego roku, bonusowe środki na kupno domów w Londynie. Mimo wszystko wydana przez nich kwota będzie imponująca kwota i wyniesie 1 mld funtów, czyli 1,6 mld USD. Przy mniejszym popycie ze strony wspomnianej grupy klientów, spodziewany jest regres cen w segmencie luksusowych domów. W tym roku podrożały one o 2%, w 2011 r. mogą potanieć o 1%.

Polecamy serwis: Lokaty

Po serii danych, świadczących o schładzaniu koniunktury na brytyjskim rynku nieruchomości mieszkaniowym, napłynęły optymistyczne wieści. Z szacunków firmy Acadametrics wynika, że w listopadzie ceny osiągnęły najwyższy poziom od ponad 2 lat. Wzrost w skali miesiąca wyniósł 0,2%. W porównaniu z tym samym miesiącem w roku 2009 było to 5,9%. Jednocześnie nastąpił spadek liczby zawieranych transakcji, o 4,6% w ujęciu miesięcznym i 5,3% w skali roku. Zdaniem Acadametrics rynek przejawia oznaki szczytu koniunktury.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK