REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzesień okazał się łaskawy dla giełdy

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejszy odczyt indeksu ISM w USA może, tak jak to było miesiąc wcześniej, „ustawić” przebieg zdarzeń na rynkach finansowych na kolejne tygodnie. Z kolei wrześniowy PMI dla Polski osiągnął najwyższy poziom od listopada 2006 r. Pole do dalszej poprawy jest już bardzo ograniczone.

GPW ma za sobą udany miesiąc

REKLAMA

REKLAMA

Mocnym akcentem zakończył się wrzesień na warszawskim parkiecie. Nie można tego powiedzieć o amerykańskiej giełdzie, która mimo dobrych danych gospodarczych nie była w stanie zyskać. To oczywiście nie zmieniło bardzo pozytywnego bilansu września dla amerykańskich akcji. Miesiąc przypominał trochę lipiec, który stał pod znakiem bardzo dobrych nastrojów i rozbudzał nadzieje na zyski w sierpniu. Jak pamiętamy, tak się jednak nie stało. W kontekście pytania o październikową koniunkturę na rynkach akcji warto o tym pamiętać.

Warto też przypomnieć, że dobra wrześniowa passa rozpoczęła się od publikacji indeksu ISM w Stanach Zjednoczonych. Dziś kolejny odczyt tego wskaźnika aktywności przemysłu. Wskaźniki z poszczególnych regionów nie dały jednoznacznego obrazu. Chicago PMI wypadł wyraźnie lepiej niż się spodziewano, ale Empire State, Richmond Fed i Philadelphia Fed nie dały powodów do optymizmu. Większych reakcji na te odczyty nie było, ale w przypadku ogólnego wskaźnika aktywności trzeba spodziewać się wpływu na notowania.

Polecamy: Rynek finansowy

Kolejne dobre dane napłynęły z niemieckiej gospodarki, gdzie stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 7,5%, najniższego poziomu od 1992 r. Nie przekłada się to jednak na aktywność kupujących. Wskaźnik PMI dla sprzedaży detalicznej obniżył się we wrześniu. Do najwyższego poziomu od 2 lat przyspieszyła inflacja w strefie euro. We wrześniu wyniosła 1,8%. Zbliżyła się tym samym do celu, jaki stawia sobie ECB. Inflacja bazowa, w której nie uwzględnia się cen paliw i żywności, pozostała na poziomie 1%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

W sierpniu zmniejszyła się liczba pozwoleń na budowę w Australii. Zniżka wyniosła 4,8% w skali miesiąca. Wynik wyraźnie rozczarował, bo liczono na poprawę. Aplikowane wcześniej podwyżki stóp procentowych przynoszą zatem pożądany skutek, jakim jest schłodzenie rynku nieruchomości. Jeszcze mocniejszy spadek nastąpił w Nowej Zelandii, gdzie w sierpniu liczba pozwoleń na budowę poszła w dół o 17,8% w skali miesiąca.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

REKLAMA

W II kwartale średnie dyskonto przy sprzedaży domów przejętych od dłużników nie regulujących swoich zobowiązań wyniosło w Stanach Zjednoczonych 26%. Jedna czwarta wszystkich transakcji sprzedaży w tym okresie miała taki „interwencyjny” charakter. W I kwartale ten odsetek wynosił 31%. Przed kryzysem było to 1-3%.

W przypadku nieruchomości przejętych przez banki dyskonto sięgało 35%. Ta grupa podmiotów odpowiadała za 15% wszystkich transakcji sprzedaży wobec 19% w trzech pierwszych miesiącach tego roku i 20% rok wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA