| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VIII 2010

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VIII 2010

Expander opublikował sierpniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż rośnie liczba pesymistów wśród ekspertów finansowych - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) w sierpniu odnotował znaczny spadek.

IKEF zanurkował z poziomu 20,8 punktów do poziomu -0,9 punktu. Coraz mniej specjalistów zatrudnionych w instytucjach finansowych spodziewa się poprawy koniunktury w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Jednocześnie rośnie liczba opinii wskazujących na pogorszenie aktywności gospodarczej w tym okresie. Ankietowanych najwyraźniej nie przekonuje szybszy niż przewidywano wzrost PKB w II kwartale (część odpowiedzi udzielono po opublikowaniu tych danych), jak i notowane w ostatnich miesiącach wzrosty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Polska gospodarka w ostatnim czasie znacznie skorzystała na poprawie koniunktury w Niemczech. Być może jednak w obecnej chwili finansistów martwi spodziewane spowolnienie koniunktury w największej gospodarce świata. To, że spadek dynamiki ożywienia w USA nastąpi, jest niemal pewne. Ekonomiści spierają się tylko o jego skalę, oraz o to czy z czasem nie zamieni się w recesję. Ewentualne znaczne obniżenie dynamiki wzrostu gospodarki w USA z pewnością odbiłoby się negatywnie na wspomaganej w dużym stopniu wzrostem eksportu gospodarce niemieckiej, a w dalszej kolejności przełożyłoby się także i na rodzimą koniunkturę. Pogorszenie IKEF wskazuje, że część ankietowanych może oczekiwać właśnie takiego scenariusza.

Polecamy: Rynek finansowy

Zanotowana w lipcu inflacja była niższa od oczekiwań analityków. Wyniosła 2% i tym samym znalazła się na poziomie najniższym od sierpnia 2007 roku. Szereg czasowy dynamiki wzrostu cen wyraźnie wskazuje na trend zniżkujący. Mimo to oczekiwania ekspertów finansowych odnośnie wzrostu inflacji w najbliższej przyszłości wyraźnie wzrosły. Aż 67% respondentów spodziewa się szybszego wzrostu cen. Po raz pierwszy od rozpoczęcia publikacji wskaźnika IKEF, większość ekspertów wskazuje też na możliwość zaostrzenia polityki pieniężnej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. To, że przed końcem lutego 2011 wzrosną stopy ustalane przez RPP jest rzeczywiście bardzo możliwe. Niska inflacja to głównie statystyczny efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku, a RPP raczej nie będzie czekać z podwyżką stóp do momentu aż wzrost cen przekroczy cel inflacyjny. Wydaje się jednak, że Rada wstrzyma się z decyzją do początku przyszłego roku, gdyż mimo obserwowanego ożywienia, ciągle niepewna pozostaje kondycja polskiej gospodarki w perspektywie możliwego schłodzenia światowej koniunktury.

Zobacz także: Stopy procentowe NBP

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK