| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VII 2010

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VII 2010

Expander opublikował lipcowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż w porównaniu do poprzedniego miesiąca polepszyła się ocena koniunktury gospodarczej w Polsce, lecz jednocześnie więcej osób spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej.

W lipcu widać było wyraźną poprawę nastrojów wśród większości analityków i inwestorów giełdowych na świecie. Udane emisje papierów dłużnych krajów z grupy PIIGS, dobre wyniki stress testów europejskich banków oraz poprawa wskaźników wyprzedzających koniunktury największych gospodarek naszego kontynentu oddaliły obawy związane z kryzysem fiskalnym. Ten wzrost optymizmu co do oczekiwanego w najbliższej przyszłości rozwoju wypadków odzwierciedlony został także w polskim Indeksie Koniunktury Ekspertów Finansowych obliczanym przez firmę Expander. Trzecia edycja IKEF przyniosła w lipcu wzrost tego wskaźnika o niemal 7 punktów do 20,8 punktu. 36,5% ankietowanych ocenia, że w Polsce nastąpi poprawa koniunktury w okresie najbliższych miesięcy, tylko 15,6% oczekuje pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Coraz więcej ekspertów zatrudnionych w instytucjach finansowych dobrze ocenia obecny stan gospodarki, ale przekłada się to też na wyższe oczekiwania inflacyjne. Aż 54,2% uczestników ankiety oczekuje wzrostu inflacji w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Z pewnością do takich opinii przyczyniły się ostatnie bardzo dobre i zdecydowanie lepsze od oczekiwań wyniki dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Publikowane w lipcu dane na temat czerwcowej inflacji także pokazał wzrost cen szybszy niż wynikałoby to z prognoz analityków. Niepewne jest też to, jak RPP oceni kierunki polityki fiskalnej proponowane przez rząd. Mimo więc, że obecnie inflacja wciąż znajduje się poniżej dolnej granicy celu NBP (w czerwcu wzrost cen wyniósł 2,3%), to coraz więcej ekspertów finansowych spodziewa się zaostrzenia polityki pieniężnej w okresie najbliższych 6 miesięcy.

Zobacz także: Rynek finansowy

Rezultaty ankiety wskazują, że polska gospodarka powoli może już kończyć tę fazę ożywienia cyklu koniunkturalnego, w czasie której wzrost aktywności gospodarczej nie wywołuje jeszcze presji inflacyjnej. Z pewnością jednak bardzo daleko jest też do przegrzania koniunktury. Mimo, że polskiej gospodarce sprzyja wyraźne ożywienie w Niemczech i relatywnie stabilny popyt wewnętrzny, to sytuacja całej gospodarki światowej jest wciąż niepewna. Na przykład ciągle może okazać się, że globalny wzrost długu publicznego na niespotykaną dotąd skalę albo wywoła bankructwo nadmiernie zadłużonych krajów, albo spadek koniunktury gospodarczej spowodowany znacznymi cięciami wydatków budżetowych. Ciągle więc istnieje możliwość wystąpienia drugiego dna globalnej recesji, które z pewnością odbiłoby się bardzo negatywnie także i na rodzimej koniunkturze. Na szczęście ostatnio prawdopodobieństwo takiego scenariusza wyraźnie zmalało.

Polecamy: Wiadomości finansowe

IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty publikowane są pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 181 specjalistów z 69 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. W lipcu Expander uzyskał 96 prawidłowo wypełnionych ankiet.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK