REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nie reaguje na dobre wiadomości

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Na rynkach finansowych narasta przewrażliwienie w sprawie potencjalnych problemów z finansami publicznymi w kolejnych krajach.

Członek Europejskiego Banku Centralnego, Axel Weber, mówił wczoraj o negatywnym wpływie greckich kłopotów na całą strefę euro i rynki kapitałowe. Rosły koszty ubezpieczenia przed ryzykiem niewypłacalności Hiszpanii i Portugalii, traciło euro, które zeszło poniżej 1,29 USD, dalej traciły akcje i surowce. Oliwy do ognia dolała wiadomość, że Moody’s wziął pod lupę rating Portugalii i może go obniżyć.

REKLAMA

REKLAMA

Zupełnie nie liczą się w ostatnich dniach doniesienia gospodarcze. W kwietniu nastąpił drugi najmocniejszy spadek w historii liczby planowanych zwolnień w amerykańskich firmach. Raport Challengera wykazał zniżkę o 71% w skali roku. Poprawa nastąpiła w minionym miesiącu w zakresie liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA (przybyło ich 32 tys., najwięcej od stycznia 2008 r.). W takim samym tempie, jak w marcu rozwijał się w minionym miesiącu sektor usług w Ameryce.

Nie brakuje jednak też niepokojących wiadomości. Bank Australii nie osiąga sukcesów w schładzaniu rynku nieruchomości. Liczba pozwoleń na budowę zwiększyła się w marcu najbardziej od 2002 r. (15,3% w skali miesiąca). Umacniają się oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w Brazylii i to aż o 1 pkt proc. po tym, jak została zwiększona o 0,75 pkt proc. pod koniec kwietnia. Coraz gorzej ma się sytuacja na giełdzie chińskiej, gdzie kursy są najniższe od 8 miesięcy.

Zwróć uwagę:

  • Narastają obawy, że problemy Grecji rozleją się po całym Starym Kontynencie
  • Szybko zmniejsza się skłonność globalnych inwestorów do podejmowania ryzyka
  • Pogarsza się postrzeganie głównych rynków wschodzących (Brazylia, Chiny, Rosja)

Rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwietniowy indeks aktywności brytyjskiego rynku nieruchomości podniósł się do najwyższego poziomu od 2,5 roku. PMI Construction osiągnął 58,2 pkt wobec 53,1 pkt w marcu. To kolejne dane gospodarcze, w których odbicie znalazł efekt niskiej bazy porównawczej z 2009 r. Do lutego tego roku branża nieruchomościowa w Wielkiej Brytanii znajdowała się nieustannie w regresie przez 2 lata. Co przy tym ważne obecne ożywienie widoczne jest nie tylko w segmencie mieszkaniowym, ale również w komercyjnym.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Dobiegające końca wsparcie podatkowe dla kupujących dom w USA przekłada się na większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. W minionym tygodniu wzrost liczby wniosków o nie wyniósł 13% w porównaniu z poprzednim tygodniem. W kwietniu poprawa wyniosła 24%. Pojawiają się jednak obawy, że w kolejnych miesiącach nastąpi silny regres aktywności. Natomiast w przypadku refinansowania kredytów w ubiegłym tygodniu mieliśmy spadek o 2,1%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA