| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Greckie problemy budzą coraz większy strach

Greckie problemy budzą coraz większy strach

Rozszerza się strach przed powtórzeniem się kłopotów z finansami publicznymi, z jakimi od tygodni boryka się Grecja, w innych częściach świata.

Naturalnymi kandydatami do finansowej zapaści podobnej jak w Grecji są pozostałe kraje zaliczane do PIIGS, czyli Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania. Ostateczne rozmiary pomocy dla Grecji, które przekroczyły 100 mld USD, uświadomiły, że skala problemu tego kraju jest większa niż wcześniej to szacowano. Na przykład wtedy, gdy mówiono o 45 mld USD potrzebnych do uratowania Grecji przed bankructwem.

To wszystko wywołało gwałtowny odwrót od ryzyka na światowych rynkach finansowych, na czym najbardziej traciły aktywa z emerging markets. Ruch się napędzał także ze względu na spadek notowań euro względem dolara, co niekorzystnie wpływało na ceny surowców. To dodatkowo uderzało w postrzeganie rynków wschodzących. Reakcja była tym silniejsza, że przez długie tygodnie inwestorzy ignorowali złe sygnały z Grecji.

Spektakularne zniżki stały się udziałem walut z rynków wschodzących. Frank szwajcarski podskoczył wczoraj do ponad 2,8 zł i mocno zbliżył się do średnioterminowego oporu, jakim jest 2,84 zł.

W tle tych wydarzeń mieliśmy publikację indeksów aktywności przemysłu w kwietniu. W naszym kraju nie doszło do spodziewanej poprawy, wyraźny spadek nastąpił w Chinach. Potwierdza się więc, że wraz z wygasaniem efektu niskiej bazy porównawczej w takich krajach jak Polska, czy Chiny, trudniej jest o dalsze umacnianie się ożywienia gospodarczego.

  • Reakcja rynków finansowych na problemy Grecji jest tak silna, gdyż wcześniej inwestorzy je ignorowali
  • Kwietniowe dane o aktywności przemysłu w Polsce i Chinach wskazują na trudności z przyspieszaniem ożywienia gospodarczego w sytuacji, gdy wygasają efekty niskiej bazy porównawczej

W marcu pierwszy raz od listopada 2009 r. zwiększyła się liczba przyznanych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii. Było to 48,9 tys., nieznacznie mniej od przewidywanych przez ekonomistów 49 tys. Poprawa w tym zakresie jest pochodną zakończenia ciężkiej zimy, która ograniczała aktywność kupujących. Wpływ na to miało też zwolnienie z podatku tych, którzy kupują pierwsze mieszkanie. W okresie kulminacji ostatniego kryzysu, w listopadzie 2008 r. przyznano zaledwie 26.6 tys. kredytów hipotecznych. W szczycie boomu na rynku nieruchomości było to 120 tys. Łączne zadłużenie w Wielkiej Brytanii z tytułu kredytów hipotecznych zwiększyło się w marcu o 318 mln funtów.

Zobacz też serwis: Kredyty

Nieznacznie bardziej od oczekiwań zwiększyła się marcowa liczba podpisanych umów kupna domów w USA. Wzrost wyniósł 5,3% w skali miesiąca po ponad 8-proc. zwyżce w lutym. W porównaniu z marcem 2009 r. poprawa sięgnęła 24%. Działają więc zachęty podatkowe do kupna domów.

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK