| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > WIG pozostaje w trendzie wzrostowym

WIG pozostaje w trendzie wzrostowym

Giełdowy tydzień zaczął się w taki sposób, jak można było z największym prawdopodobieństwem zakładać. Rynek poszedł trochę w dół, ale nie na tle, by zmienić układ sił na parkiecie.

Trzeba przypomnieć, że w trendzie wzrostowym, w jakim krótkoterminowo jest indeks WIG (w dłuższym okresie dominuje tendencja boczna), istotne jest nie to, czy dochodzi do odbicia od oporu, ale czy zostaje przełamane wsparcie. Do oporów przywiązujemy większe znaczenie w trendach bocznych i spadkowych.

Jesteśmy zatem w specyficznej sytuacji, gdzie krótkoterminowi inwestorzy mają powody, by kupować akcje podczas korekt zniżkowych w nadziei na kontynuację ruchu w górę, a średnioterminowi - pozbywać się walorów w obawie przed pozostaniem w trendzie bocznym, co oznaczałoby odbicie od tegorocznego maksimum. Starcie pomiędzy tymi grypami inwestorów znajduje odzwierciedlenie w wysokich obrotach na dwóch ostatnich sesjach. Zapewne zajmie trochę czasu zanim nastąpi w tym względzie rozstrzygnięcie.

Bez większego echa przeszło ostrzeżenie agencji Moody’s przed obniżką ratingów dla USA i Wielkiej Brytanii. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy nie biorą takiej perspektywy na poważnie. Trzeba jednak pamiętać, że zmieniałaby ona znacząco układ sił na rynkach finansowych.

Spadek lutowej inflacji do 2,9% w naszym kraju będzie istotnym tłem dla dzisiejszej publikacji danych o lutowych zatrudnieniu i płacach. Jeśli prognozy w tym względzie sprawdzą się, to fundusz płac realnie spadnie.

Różnica między lutową inflacją i prognozami wynikała ze zmiany struktury koszyka dóbr konsumpcyjnych

Niskie oceny aktywności na rynku pierwotnym nieruchomości w USA nie pozwalają spodziewać się pozytywnych wiadomości po dzisiejszych danych o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę

Czy Rezerwa Federalna utrzyma w komentarzu do dzisiejszej decyzji zapewnienie o utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas

Mocnym rozczarowaniem okazał się marcowy indeks aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Choć spodziewano się jego utrzymania na poziomie 17 pkt, to obniżył się do 15 pkt. To pokazuje, jak trudno przychodzi ożywienie w segmencie mieszkaniowym rynku nieruchomości. Wynik poniżej 50 pkt oznacza, że ankietowani oceniają warunki na rynku jako słabe. 15 pkt to średni poziom indeksu z 2009 r., który był przecież bardzo trudny dla rynku nieruchomości w USA. Na marcowy wynik złożył się spadek wszystkich trzech składowych: bieżącej sprzedaży domów na rynku pierwotnym, oczekiwanej sprzedaży w perspektywie kolejnych 6 miesięcy oraz ocen ilości kupujących (tu wynik był najsłabszy od roku).

W Kanadzie w lutym sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła 2. kolejny miesiąc. Ceny były przy tym o 18% wyższe niż rok wcześniej. Obecna podaż jest wystarczająca do pokrycia 4,7 miesięcy sprzedaży. Liczba rozpoczętych budów w tym kraju w lutym była najwyższa od października 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK