| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

W grudniu 2010 największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 951 659 sztuk. Większy popyt, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano w przypadku obligacji dziesięcioletnich – 279 929 sztuk tych papierów Skarbu Państwa trafiło w ręce indywidualnych inwestorów.

- Ministerstwo Finansów stara się swoją ofertę dopasować do wymagań rynku i indywidualnego odbiorcy. Inwestorzy mogą oszczędzać za pomocą czterech, konkurencyjnie oprocentowanych instrumentów finansowych, jakimi są obligacje detaliczne. Ich odmienne oprocentowanie, różny czas wykupu oraz inne profity, charakterystyczne dla każdego z rodzajów obligacji, dają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Jest to też inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna kwota kapitału, wymagana do rozpoczęcia inwestycji, jest bardzo niewielka – dodaje.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz w punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały, a więc przez telefon, Internet w serwisie www.obligacje skarbowe.pl oraz konto za pośrednictwem Inteligo.

Przeczytaj również: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

W grudniu 2010 r. sprzedano 951 659 obligacji z serii DOS1212. Było to o 14 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 1 105 965 sztuk „dwulatek”, ale nadal blisko dwukrotnie więcej niż w maju, gdy sprzedano 498 433 sztuk obligacji dwuletnich.

Ten rodzaj papierów dłużnych cieszył się w grudniu br. nieco większym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Wykonali oni 2000 transakcji kupna wobec 1860 transakcji, zrealizowanych przez kobiety. Zdecydowanie przeważały transakcje małe i średnie, od 1 do 500 sztuk.

Poprzez e-kanały, a więc Internet, konto Inteligo i telefon, sprzedano 69 397 sztuk „dwulatek. Tradycyjnie już obligacje dwuletnie cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim i śląskim, gdzie sprzedano odpowiednio 279 661 i 108 148 sztuk.

Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w grudniu 2010 r. wynosiło 4 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zwiększenie oprocentowania „trzylatek” przyniosło wymierne efekty. Chociaż Grudzień 2010 jest drugim miesiącem listopadowej emisji trzylatek, które wypuszczane są na rynek w cyklach trzymiesięcznych, to sprzedaż tych papierów była znacznie wyższa niż wcześniej, w analogicznych miesiącach. Ten typ instrumentów największą popularnością cieszył się na Mazowszu i w Małopolsce. Tradycyjnie już mężczyźni stanowili zdecydowaną większość kupujących.
Ponad połowa detalicznych obligacji trzyletnich została sprzedana w dużych pakietach, liczących ponad 1000 sztuk. Poprzez e-kanały sprzedano 17,5 proc. „trzylatek”.
W grudniu 2010 roku roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »