| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

W grudniu 2010 największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 951 659 sztuk. Większy popyt, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano w przypadku obligacji dziesięcioletnich – 279 929 sztuk tych papierów Skarbu Państwa trafiło w ręce indywidualnych inwestorów.

- Ministerstwo Finansów stara się swoją ofertę dopasować do wymagań rynku i indywidualnego odbiorcy. Inwestorzy mogą oszczędzać za pomocą czterech, konkurencyjnie oprocentowanych instrumentów finansowych, jakimi są obligacje detaliczne. Ich odmienne oprocentowanie, różny czas wykupu oraz inne profity, charakterystyczne dla każdego z rodzajów obligacji, dają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Jest to też inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna kwota kapitału, wymagana do rozpoczęcia inwestycji, jest bardzo niewielka – dodaje.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz w punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały, a więc przez telefon, Internet w serwisie www.obligacje skarbowe.pl oraz konto za pośrednictwem Inteligo.

Przeczytaj również: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

W grudniu 2010 r. sprzedano 951 659 obligacji z serii DOS1212. Było to o 14 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 1 105 965 sztuk „dwulatek”, ale nadal blisko dwukrotnie więcej niż w maju, gdy sprzedano 498 433 sztuk obligacji dwuletnich.

Ten rodzaj papierów dłużnych cieszył się w grudniu br. nieco większym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Wykonali oni 2000 transakcji kupna wobec 1860 transakcji, zrealizowanych przez kobiety. Zdecydowanie przeważały transakcje małe i średnie, od 1 do 500 sztuk.

Poprzez e-kanały, a więc Internet, konto Inteligo i telefon, sprzedano 69 397 sztuk „dwulatek. Tradycyjnie już obligacje dwuletnie cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim i śląskim, gdzie sprzedano odpowiednio 279 661 i 108 148 sztuk.

Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w grudniu 2010 r. wynosiło 4 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zwiększenie oprocentowania „trzylatek” przyniosło wymierne efekty. Chociaż Grudzień 2010 jest drugim miesiącem listopadowej emisji trzylatek, które wypuszczane są na rynek w cyklach trzymiesięcznych, to sprzedaż tych papierów była znacznie wyższa niż wcześniej, w analogicznych miesiącach. Ten typ instrumentów największą popularnością cieszył się na Mazowszu i w Małopolsce. Tradycyjnie już mężczyźni stanowili zdecydowaną większość kupujących.
Ponad połowa detalicznych obligacji trzyletnich została sprzedana w dużych pakietach, liczących ponad 1000 sztuk. Poprzez e-kanały sprzedano 17,5 proc. „trzylatek”.
W grudniu 2010 roku roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK