| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część II

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część II

O przyznanie bezzwrotnej dotacji ze środków unijnych mogą teraz ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy zamierzają zrealizować swój projekt na obszarze województwa małopolskiego. Drogą ku przyznaniu unijnej pomocy jest złożenie wniosku o dofinansowanie na zasadach określonych w dokumentacji konkursowej.

Unijna pomoc skierowana jest na działania, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. Nie ma tu mowy o dowolności – projekty które zamierzamy realizować przy współudziale środków europejskich muszą wpisywać się w ramy określone w dokumentacji programowej.

Jakie projekty mogą otrzymać dotację unijną?

Projekty zgłaszane przez mikroprzedsiębiorców do dofinansowania w ramach działania 2.1.A powinny polegać w szczególności na:
- rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa,
- działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnieniu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej,
- zmianie wyrobu i usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług,
- modernizacji środków produkcji.

Dowiedz się także - Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Projekty te powinny przyczyniać się do poprawy konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw, poprzez unowocześnienie sposobu ich działania i oferty produktowej lub usługowej.

W ramach konkursu nie będą mogły uzyskać dofinansowania następujące rodzaje projektów:
- projekty dotyczące branży handlu (detalicznego i hurtowego) lub branży turystycznej,
- projekty mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż rok, polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz na wytworzeniu produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług,
- projekty polegające na wspólnych przedsięwzięciach technicznych i organizacyjnych, których efektem jest realizacja procesów biznesowych, obejmujących 3 lub więcej MŚP (tzw. Business-to-Business – B2B).

W jakiej wysokości mogę otrzymać unijną dotację?

Maksymalny pułap wnioskowanej kwoty dofinansowania unijnego określony jest zawsze w dokumentacji konkursowej. Podawany jest zawsze w odniesieniu do wysokości kosztów kwalifikowanych w projekcie, tzn. takich które mogą zostać pokryte ze środków unijnych. Wszystkie koszty poniesione powyżej tego progu muszą zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta projektu. W przypadku konkursu dla działania 2.1.A. maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnych mikroprzedsiębiorcy wynosi 40%. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK