| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Potrzeba wspierania przekształceń strukturalnych, ekonomicznych i społecznych w polskim rolnictwie wynika z panujących w tym sektorze zapóźnień rozwojowych. Instrumentem takiego wsparcia w obecnej perspektywie finansowej jest Program Obszaru Rozwoju Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach którego realizowanych jest wiele ciekawych inicjatyw. Jedną z nich jest wsparcie osób zainteresowanych tworzeniem przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Aby wydatek mógł zostać uznany za kwalifikowany i objęty dofinansowanie z UE musi zostać poniesiony nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie wsparcia. Wszystkie wydatki związane z realizacją projektu poniesione przed tym terminem zostaną uznane za niekwalifikowane i wyłączone z możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Musimy także pamiętać, że wypłata środków unijnych następuje dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie. W przypadku gdy złożymy wniosek o przyznanie wsparcia i w wyniku oceny zostanie on odrzucony, a w międzyczasie poniesiemy już pierwsze wydatki związane z przygotowaniem projektu, wówczas takie koszty nie zostaną one zwrócone wnioskodawcy i ponoszone są wyłącznie na jego własne ryzyko.

Pomoc jest udzielana w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych projektu, co oznacza, że najpierw beneficjent projektu pokrywa koszty z własnych środków, a później po podpisaniu umowy o dofinansowanie, wydatki te są zwracane z UE.

Maksymalny poziom pomocy finansowej może wynosić 50% kosztów kwalifikowalnych. Oznacza to, że pozostałe koszty muszą zostać pokryte przez beneficjenta projektu ze środków własnych.

Pomoc finansowa jest przyznawana do pewnego limitu, który jest uzależniony od liczby miejsc pracy wytworzonych w wyniku realizacji projektu. Jeżeli biznesplan projektu zakłada utworzenie co najmniej 1 miejscy pracy, wówczas beneficjent może ubiegać się maksymalnie o 100 tys. zł, jeżeli 2 – 200 tys. zł, jeżeli 3 – 300 tys. zł.

W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wniosków, które ukaże się na stronach internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ( www.armir.gov.pl ), wnioskodawca składa wniosek o przyznanie wsparcia, według wzoru zamieszczonego na stronie. Formularz wniosku zawiera również wykaz wymaganych załączników, z których część jest sporządzana na formularzach udostępnianych przez Agencję. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z kompletem załączników składa się:

-osobiście, albo przez osobę upoważnioną w oddziale regionalnym Agencji, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji, albo
-za pośrednictwem poczty, tj. przesyłką rejestrowaną nadaną w terminie naboru w placówce pocztowej operatora publicznego do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce realizacji operacji.

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych rolników w 2011 roku?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK