| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

Do końca września można jeszcze składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jednak firmy, które chcą uzyskać dofinansowanie na informatyzację wspólnych przedsięwzięć typu B2B, również mogą otrzymać dotację - w ramach działania 8.2. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2010.Jakie czynności należy podjąć aby uzyskać dofinansowanie?

W ramach działania 8.2 dotacji podlegają innowacje techniczne (informatyczne) i organizacyjne, umożliwiające realizację procesów biznesowych przynajmniej trzech przedsiębiorstw, w formie elektronicznej. Wydaje się to proste. Wystarczy wprowadzić nowy system informatyczny lub udoskonalić stary i zatrudnić pracowników, którzy będą ten system obsługiwali. Trzeba jednak pamiętać, że dotacje przyznawane są w formie konkursu. Wiąże się z tym szereg kryteriów formalnych i merytorycznych - proponowane rozwiązanie musi spełniać określone wymogi.

Wymogi, czyli o czym pamiętać przy pisaniu wniosku?

Ubiegając się o wniosek należy pamiętać o szeregu wymogów, które nakłada PARP. Jeżeli chodzi o wymogi formalne - jest ich zaledwie kilka i nie powinny stanowić zbyt dużego ograniczenia dla przedsiębiorców.

Firma musi posiadać siedzibę na terytorium Polski oraz współpracować z dwoma innymi podmiotami na podstawie umów cywilno-prawnych. Czas realizacji zgłaszanego projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy a wprowadzone rozwiązania muszą funkcjonować przez 3 lata od czasu zakończenia projektu. Trzeba też pamiętać, że projekt można rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie - realizowane wcześniej projekty nie podlegają refundacji. 

Przeczytaj również: Startuj z własnym biznesem dzięki unijnej dotacji

Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach działania 8.2 dotyczy wydatków kwalifikowanych, czyli tych, które przedsiębiorca ponosi z własnych środków. Uwzględnione w projekcie wydatki kwalifikowane muszą znajdować się na poziomie pomiędzy 20 tys. a 2 mln zł.

Zgodnie z wymogami przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia 100% środków finansowych na realizację projektu, co musi zostać wykazane przy składaniu wniosku.

Dofinansowanie będzie wypłacane po zakończeniu każdego z etapów. Warto podkreślić, że w ramach działania 8.2 przedsiębiorców nie ogranicza czas prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioski mogą składać także te firmy, które istnieją na rynku dłużej niż rok - mówi Małgorzata Siwek, prezes Wellton Sp. z o.o.

Kwestia kryteriów merytorycznych nie jest już tak oczywista. Sformułowane w sposób ogólnikowy, pozostawiają sporo miejsca na interpretację dla przedsiębiorców, ale również oceniających projekty członków Komisji Konkursowej. Dlatego na każdym etapie planowania i opisywania projektu wnioskodawca powinien zadbać, aby nie pozostawić Komisji żadnych wątpliwości.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK