| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Portugalia jest państwem przyjaznym rozwojowi biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Sprzyja temu stosunkowo ograniczona liczba formalności, z którymi związane jest rozpoczęcie biznesu. Z drugiej jednak strony - obciążenia podatkowe są porównywalne z istniejącymi w Polsce, a przy pewnym poziomie dochodów nawet wyższe niż w Polsce.

Podatek od nieruchomości (Imposto Municipal sobre Imovies) nakładany jest na wszystkie typy nieruchomości. Stawka tego podatku wynosi 0,8 proc. - na terenach rolniczych i od 0,8 do 1,0 proc. - na terenach miejskich.

Składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane od wynagrodzenia pracownika wynoszą w Portugalii 34,75 proc., z czego 23,75 proc. to składki, które odprowadza pracodawca ze swoich funduszy. Natomiast 11 proc. jest potrącane pracownikowi według podobnych zasad jak w Polsce.

Portugalscy przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywania dokumentacji księgowej i podatkowej przez dziesięć lat. Po upływie trzech lat można uzyskać zgodę od właściwego organu skarbowego na przechowywanie tych danych w formie cyfrowej.

Głównym celem funduszy strukturalnych przewidzianych dla Portugalii w okresie 2007-2013 jest promowanie trwałego wzrostu gospodarczego, wspieranie przedsiębiorczości oraz rozwijanie kwalifikacji zawodowych społeczeństwa.

Wsparcie finansowe, o wartości 21,5 mld euro, dostępne będzie w ramach 14 programów operacyjnych (PO), w tym trzech programów tematycznych realizowanych na poziomie krajowym, dziewięciu regionalnych oraz dwóch programów pomocy technicznej8. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najatrakcyjniejszymi programami tematycznymi wdrażanymi na poziomie krajowym będą 2 programy: PO Czynniki Konkurencyjności oraz PO Potencjał Ludzki.

W ramach PO Czynniki Konkurencyjności wspierane będą głównie projekty wdrażające średnio i wysoko zaawansowane technologie oraz prowadzące do wzbogacenia oferty o innowacyjne, nowe lub znacząco ulepszone produkty lub usługi. Dofinansowaniem objęte zostaną również przedsięwzięcia promujące współpracę przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz internacjonalizację portugalskich przedsiębiorstw.

Projekty promujące innowacyjne technologie, zastosowanie wyników badań naukowych w przedsiębiorstwach czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wspierane będą również na poziomie regionalnym, w ramach siedmiu PO: Azory, Alentejo, Algarve, Centro, Lizbona, Madera i Norte.

Beneficjentami pomocy publicznej w ramach wymienionych PO mogą być wszystkie przedsiębiorstwa: na poziomie krajowym średnie i duże przedsiębiorstwa, zaś na poziomie regionalnym - co do zasady - mikro i małe. Wielkość dofinansowania uzależniona będzie od poziomu rozwoju regionu, w którym zlokalizowana zostanie inwestycja, oraz wielkości przedsiębiorstwa. Intensywność pomocy dla dużych przedsiębiorstw w okresie 1 stycznia 2007 r.-31 grudnia 2010 r. wahać się będzie od 10 proc. (region Lizbona, z wyłączeniem miasta stołecznego) do 52 proc. kosztów kwalifikowanych (region Azory i Madera). W wypadku przedsiębiorstw z sektora małych i średnich (MSP) poziom wsparcia ulega podwyższeniu - o 10 pkt proc. w przypadku średnich i o 20 pkt proc. w przypadku małych przedsiębiorstw. W okresie 1 stycznia 2011 r.-31 grudnia 2013 r. poziom wsparcia w niektórych regionach zostanie ograniczony.

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »