| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak przygotować dobry unijny projekt biznesowy

Jak przygotować dobry unijny projekt biznesowy

Ponieważ głównym źródłem finansowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw są regionalne programy operacyjne, przyjrzyjmy się, jakie formalne wymogi obowiązują firmy przy sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej. Na co musimy zwrócić uwagę, przygotowując projekt?


Komplet dokumentów oraz wytyczne znajdziemy na stronach internetowych instytucji wdrażających (urzędów marszałkowskich lub innych regionalnych instytucji).

Wniosek o dofinansowanie trzeba przygotować w standardzie wymaganym przez instytucję wdrażającą. Mamy tu do czynienia z różnymi rozwiązaniami. W niektórych województwach wniosek o dofinansowanie należy wypełnić przy użyciu specjalnej aplikacji, czyli tzw. generatora wniosku (np. w regionie opolskim). Generatory dostępne są najczęściej on-line (nie można zainstalować aplikacji bezpośrednio na komputerze użytkownika), więc do pracy nad wnioskiem niezbędne jest stałe połączenie z internetem.

Może się okazać, że formularz wniosku jest identyczny dla wszystkich beneficjentów (firm, instytucji otoczenia biznesu, samorządów) i wówczas nie wszystkie pola będą dotyczyły firmy. Wniosek trzeba złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Obie wersje muszą być identyczne, a sprawdzane jest to na podstawie tzw. sumy kontrolnej. W innych regionach nie ma generatora, a wniosek dostępny jest tylko w formie pliku tekstowego.

Przy wypełnianiu wniosku korzystamy z instrukcji, które niestety nie zawsze napisane są jasnym i przyjaznym językiem. Czasem trzeba też sięgnąć do innych dokumentów, np.: do uszczegółowienia programu regionalnego i załączników dotyczących kosztów kwalifikowanych.

Ważne, aby wypełnić wszystkie obowiązkowe pola i to wypełnić je właściwie. W odpowiednim polu opisujemy inwestycję, w osobnym uzasadniamy należycie potrzebę jej realizacji, w osobnym zaś opisujemy rezultaty, które firma osiągnie dzięki realizacji projektu. Rezultaty trzeba deklarować rozsądnie - nie przeszacujmy np. liczby osób, które zatrudnimy. Może to być kuszące, jeśli np. utworzenie nowych miejsc pracy jest wysoko punktowane przy ocenie wniosku. Jeśli deklarowane wskaźniki nie zostaną osiągnięte, może okazać się to problemem przy ewentualnej kontroli.

Najważniejszym załącznikiem do wniosku jest biznesplan - wypełniamy go w formacie wymaganym przez instytucję wdrażającą. Wymagane mogą być także inne załączniki, np. wyciąg z KRS, harmonogram rzeczowo-finansowy, dokument potwierdzający zabezpieczenie środków na realizację inwestycji i inne. Komplet trzeba złożyć w odpowiednim terminie we właściwej dla naszego regionu instytucji.

JAKUB FULARA

ekspert w biurze funduszy Unii Europejskiej i programów publicznych Pekao

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »