| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Finlandii

Jak założyć firmę w Finlandii

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.


Finlandia jest krajem wielkich możliwości. Niedostatki wynikające ze stosunkowo wysokiego opodatkowania rekompensują jasne i przejrzyste przepisy w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

W Finlandii najistotniejszymi czynnikami bezpośrednio wpływającymi na wybór formy działalności gospodarczej są: liczba założycieli, wymagany kapitał oraz możliwość wpływania na decyzje związane z zarządzaniem biznesem. Jak wyjaśnił Krzysztof Gratka, konsultant w Accreo Taxand, w zależności od preferencji przedsiębiorcy forma prowadzenia działalności gospodarczej wybierana jest każdorazowo po uwzględnieniu specyficznych warunków w tym zakresie.

W Finlandii podstawowymi formami prowadzenia działalności są: przedsiębiorca jednoosobowy, spółka jawna, spółka komandytowa, prywatna spółka akcyjna, publiczna spółka akcyjna, oddział przedsiębiorstwa zagranicznego.

- Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy przed rozpoczęciem działalności, niezależnie od tego, na jaką formę prowadzenia się zdecyduje, jest dokonanie rejestracji w urzędzie patentów i rejestracji - stwierdził Krzysztof Gratka.

Jednocześnie wskazał, że podmioty spoza państw wchodzących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą uzyskać pozwolenie na podjęcie działalności w Finlandii. Właściwym organem jest urząd patentów i rejestracji.

Michał Roszkowski, konsultant w Accreo Taxand, podkreślił, że prowadzenie biznesu jako przedsiębiorca jednoosobowy to najprostszy sposób prowadzenia własnej działalności. Forma ta charakteryzuje się najniższą kwotą opłaty za rejestrację - 65 euro.

- Najistotniejszą cechą różniącą spółkę jawną od spółki komandytowej jest odpowiedzialność wspólników za długi i inne nabyte zobowiązania. W spółce jawnej za długi i zobowiązania wspólnicy odpowiadają solidarnie, natomiast w spółce komandytowej odpowiedzialność jednej kategorii wspólników jest nieograniczona, gdy pozostali wspólnicy odpowiadają jedynie do wysokości wniesionego kapitału - tłumaczył Michał Roszkowski.

WAŻNA LICZBA

26 proc. - wynosi stawka CIT w Finlandii

Według niego charakterystyczną cechą państw skandynawskich jest podział spółek akcyjnych na spółki prywatne i publiczne. Spółka akcyjna prywatna i spółka akcyjna publiczna należą do najpopularniejszych form prowadzenia działalności zarówno wśród przedsiębiorców krajowych, jak i zagranicznych. Podstawowymi czynnikami, które różnicują spółkę akcyjną prywatną od publicznej, są wysokość minimalnego kapitału zakładowego oraz możliwość zbywania akcji na rynkach publicznych. Dla spółki akcyjnej prywatnej minimalny kapitał zakładowy został określony przez ustawodawcę fińskiego na poziomie 8 tys. euro, natomiast w przypadku spółki akcyjnej publicznej minimalna wartość kapitału zakładowego wynosi 80 tys. euro. Koszt rejestracji zarówno w przypadku spółki akcyjnej publicznej, jak i prywatnej wynosi 330 euro.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK