| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Finlandii

Jak założyć firmę w Finlandii

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.

Eksperci Accreo Taxand podkreślają, że w Finlandii oddział zagranicznego przedsiębiorstwa może przyjąć jedną z dwóch form agenta lub importera, jak również oddziału produkcyjnego.

Oddział zagranicznego przedsiębiorstwa nie posiada osobowości prawnej odrębnej od spółki matki - podejmuje wszelkie działania i zaciąga zobowiązania w imieniu i na rachunek spółki matki. Odziałem zagranicznego przedsiębiorstwa może kierować tylko osoba na stałe zamieszkująca w Finlandii.

- Wszelkie dokumenty składane w urzędach administracyjnych muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język fiński lub szwedzki. W celu sprostania wymogom formalnym i przyśpieszenia procedury zakładania oddziału zagranicznego przedsiębiorstwa warto skorzystać z pomocy lokalnego prawnika - radził Krzysztof Gratka.

Z informacji Michała Roszkowskiego wynika, że w Finlandii podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody osiągane przez osoby fizyczne, tj. pensje, wynagrodzenia, celowe wypłaty, bonusy dla kierownictwa, uzyskane prowizje, a także kwoty na pokrycie kosztów zamieszkania, dodatki samochodowe oraz zasiłki wypłacane bezrobotnym.

Podatek ten jest obliczany i uiszczany na rzecz skarbu państwa według progresywnej skali podatkowej.

Dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne opodatkowane są także podatkiem komunalnym (uiszczanym na rzecz gminy). Stawka tego podatku waha się od 16 do 21 proc. w zależności od gminy. Należy wskazać, że podatek ten pobierany jest od wszystkich dochodów i brak w jego przypadku limitu dolnego.

Podatkowi dochodowemu od osób prawnych podlegają wszelkie rodzaje dochodów osiągane przez przedsiębiorstwo, bez względu na miejsce uzyskania dochodu, z nielicznymi wyjątkami, m.in. podatkowi temu nie podlegają: kapitały pokryte przez udziałowców oraz zwroty podatku dochodowego (z wyłączeniem odsetek). Stawka podatku od przedsiębiorstw jest niezależna od wysokości dochodu i wynosi 26 proc.

- Podatek kapitałowy płaci się co do zasady od dywidend, odsetek bankowych, dochodów z wynajmu lokali. Dochody te opodatkowane są jednolitą stawką w wysokości 28 proc. Od ogólnych zasad opodatkowania dywidend występują liczne wyjątki. W relacjach wewnątrzwspólnotowych opodatkowanie dywidend wypłacanych do spółek może zostać zredukowane na podstawie Dyrektywy Rady 90/435/EWG z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych w różnych państwach członkowskich - dodał Michał Roszkowski.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK