REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana projektu nie oznacza utraty dotacji

Michał Becla
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wśród przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy UE często można usłyszeć opinię, iż niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie oznacza jego utratę. Na szczęście nie zawsze tak jest.


Beneficjent zobowiązuje się do realizacji projektu zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie. W przypadku zmian w zakresie projektu objętym umową, należy o tym powiadomić instytucję wdrażającą nie później niż w ciągu 14 dni od momentu ich zaistnienia. Należy pamiętać, że wiele modyfikacji w projekcie wymaga zaakceptowania w formie aneksu do umowy. Ponadto nie wszystkie zmiany mogą zostać uznane przez instytucję wdrażającą.

REKLAMA


Harmonogram projektu


W przypadku planowania zmian harmonogramu projektu po podpisaniu umowy, niezbędne jest uprzednie zgłoszenie tego faktu, wraz z uzasadnieniem do instytucji wdrażającej. Jedynie pisemnie udzielona zgoda wyrażona w formie aneksu do umowy pozwala beneficjentowi skrócić lub wydłużyć termin realizacji projektu. Umowa wyznacza termin złożenia ostatniego wniosku o płatność, jednakże termin ten nie może przekroczyć dnia 31 października 2008 r. W wyjątkowej sytuacji, w okresie pomiędzy datą złożenia wniosku a datą podpisania umowy, możliwe jest wprowadzenie w projekcie jedynie takich zmian, które nie powodowałyby konieczności podpisywania aneksu do umowy.


Zakres rzeczowy


W przypadku zmian rzeczowych należy przeanalizować, jaki wpływ zmiana będzie miała na zachowanie celów projektu. Umowa określa, że: „zmiany zakresu rzeczowego Projektu lub modyfikacje..., prowadzące do zmiany celu Projektu są niedopuszczalne i stanowią podstawę do rozwiązania Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia”. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki, z dnia 27 sierpnia 2004 r. w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach SPO WKP w ciągu pięciu lat od zakończenia projektu nie mogą nastąpić modyfikacje projektu, które mogłyby „wpływać na jego charakter lub warunki jego wykonania...”

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Istnieje jednak jeden rodzaj zmian, który jest dopuszczalny i nie wymaga podpisywania aneksu do umowy. Dotyczy on poziomu rzeczywiście poniesionych kosztów kwalifikowanych na poszczególne kategorie wydatków w budżecie. Zakres tych zmian precyzuje artykuł umowy, który stanowi, że „w trakcie realizacji Projektu możliwe są przesunięcia pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków kwalifikowanych, ..., do 15 proc. kwoty wydatku, z którego następuje przesunięcie, bez względu na poziom wzrostu wydatku, do którego następuje przesunięcie”. Proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów kwalifikowanych zmniejsza się wartość dofinansowania. Jeżeli natomiast w ciągu realizacji projektu poniesione koszty kwalifikowane będą większe niż deklarowane we wniosku o dofinansowanie, wartość dofinansowania nie zwiększy się.


Wskaźnik realizacji


Zmiana w zakresie wskaźnika realizacji projektu także jest możliwa, jednak akceptacja zależy od przyczyn wystąpienia zmiany. Należy jednak pamiętać, że jeśli firma otrzymała dofinansowanie i przedstawiła we wniosku wskaźniki powiązane z kryteriami merytorycznymi oceny projektów, np. liczbę nowych miejsc pracy, to taki zadeklarowany wskaźnik miał bezpośredni wpływ na fakt uzyskania dotacji i musi zostać osiągnięty. W przypadku gdy jednym ze wskaźników był np. pozytywny wpływ na ochronę środowiska (np. zmniejszenie energochłonności), a przedsiębiorca nie osiągnął tego celu, to należy sprawdzić, czy firma uzyskałaby dofinansowanie bez przedstawienia tego wskaźnika we wniosku. Być może nieosiągnięcie wskaźnika ekologicznego wynika z winy dostawcy, który zapewniał, że urządzenie osiągnie określone parametry, a faktycznie tak się nie stało. W takim przypadku należy dokładnie opisać zdarzenie, dowodząc, iż beneficjent nie mógł takiej sytuacji przewidzieć.


Forma organizacyjnoprawna


Często w trakcie realizacji projektu firma ulega przekształceniom, np. spółka cywilna zmienia formę na spółkę z o.o. W sytuacji takiej zmiany należy także zadbać o poinformowanie instytucji wdrażającej. Brak dochowania tego wymogu może stanowić podstawę do rozwiązania umowy

MICHAŁ BECLA

konsultant w biurze PNO Consultants w Krakowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA