| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

W ramach jednego projektu, który będzie realizowany przy udziale funduszy unijnych dostępnych w programach operacyjnych na lata 2007-2013, przedsiębiorca będzie mógł podjąć działania inwestycyjne, jak również zakupić usługi oraz szkolenia.


Finansowanie krzyżowe będzie najszerzej stosowane w dwóch programach operacyjnych: Innowacyjnej gospodarki oraz Kapitału ludzkiego. Pierwszy z nich oferuje przedsiębiorcom dotacje na innowacyjne inwestycje oraz wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych, a drugi pieniądze na szkolenia, zakup usług doradczych i studiów podyplomowych dla pracowników. Ogólne zasady stwarzają możliwość stosowania cross-financingu w regionalnych programach operacyjnych. W nich także mają znaleźć się środki na dotacje dla firm. Jeszcze jednak nie wiadomo, na jak szerokie zastosowanie tego rozwiązania zdecydują się urzędy marszałkowskie.


W przypadku programu Innowacyjna gospodarka najszerzej cross-financing będzie stosowany w priorytecie IV Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa. Choć nie został jeszcze opublikowany dokładny opis szczegółowych zasad finansowania szkoleń czy usług doradczych przy inwestycjach, to z zapowiedzi urzędników resortu rozwoju i gospodarki wynika, że będzie to rozwiązanie szeroko stosowane.


Można się spodziewać, że najszersze zastosowanie finansowanie krzyżowe będzie miało w Działaniu 4.4, które oferuje firmom możliwość skorzystania z bezpośrednich dotacji inwestycyjnych. Mogą one zostać przeznaczone na nabycie rozwiązań technologicznych (np. w procesie produkcji), które są obecne w Polsce nie dłużej niż trzy lata. W ramach projektu firma może także zakupić usługi szkoleniowe i doradcze dla pracowników.


Przeznaczenie części dotacji na szkolenia może dla przedsiębiorcy oznaczać niewielkie oszczędności, wynikające z innego wyliczania maksymalnej wysokości wsparcia unijnego w projekcie. Dla części inwestycyjnej będą one ustalane zgodnie z regionalną mapą pomocy publicznej. W zależności od regionu Polski udział środków unijnych będzie stanowił od 30 do 40 proc. wartości przedsięwzięcia. Natomiast dla części szkoleniowej wyniesienie ono 55 proc.


Z możliwości finansowania twardych inwestycji z programu Kapitał ludzki będą korzystały głównie firmy szkoleniowe. Mogą one przeznaczyć część uzyskanych dotacji na realizację szkoleń dla innych przedsiębiorców na dostosowywanie budynków, pomieszczeń i miejsc pracy do potrzeb na przykład osób niepełnosprawnych. Inne działania, które mogą zostać sfinansowane w ten sposób, to zakup sprzętu informatycznego oraz tworzenie baz danych.


Zgodnie z prawem unijnym w przypadku działań z zakresu integracji społecznej (wsparcie dla osób wykluczonych) finansowanie krzyżowe może stanowić do 15 proc. wartości projektu.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »