| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > W biurze > Mail do przełożonego

Mail do przełożonego

Jak powinno redagować się maile do swojego przełożonego? Czy mogą mieć one formę mniej formalną?

Korespondencja milowa z szefem wymaga od pracownika dużego wysiłku i zastanowienia. Musi on ponadto nauczyć się przestrzegania zasad mailowej etykiety. Jednym z głównych założeń mailowego savoir-vivre’u jest zwracanie się do przełożonego w sposób formalny. W tej korespondencji nie można sobie pozwolić na używanie żartobliwych sformułowań, potocznego stylu wypowiedzi. Nawet jeśli prywatnie jesteś ze swoim bezpośrednim przełożonym „na ty”, maile służbowe formułuj w sposób oficjalny. Może bowiem zdarzyć się, że zechce on przesłać naszą wiadomość dalej np. do swojego zwierzchnika.

Zobacz: Wstawanie przy powitaniu

Jeśli z kolei chciałbyś napisać maila do wyższego kierownictwa, wyślij go również swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Powinien wiedzieć o każdym Twoim pomyśle wysyłanym „górze”.

Nie zwracaj się z każdym drobiazgiem do swojego szefa i nie wysyłaj mu zbędnych kopii maili z zapytaniem klientów czy współpracowników. Nie musi on wiedzieć o każdym Twoim posunięciu.

Pamiętaj, że korespondencja mailowa z szefem jest korespondencją oficjalną, w której należy zachować wszelkie formy grzecznościowe. Zatem zawsze rozpoczynaj swój list zwrotem „Szanowny Panie”, a kończ „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem”. Zadbaj o swój podpis w skrzynce mailowej, w którym zawarte będą: imię, nazwisko, stanowisko, nazwa firmy, telefon kontaktowy, ewentualnie faks. Nie pozostawiaj swoich maili bez podpisu, a także bez odpowiednio dobranego tytułu.

Zobacz: Naucz się pracy w zespole

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pamiętaj, że korespondencja mailowa z szefem jest korespondencją oficjalną, w której należy zachować wszelkie formy grzecznościowe.
Pamiętaj, że korespondencja mailowa z szefem jest korespondencją oficjalną, w której należy zachować wszelkie formy grzecznościowe.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK