| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Narady i spotkania > Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Najważniejsza dla biznesmena i polityka przy stosowaniu etykiety okazuje się umiejętność okazywania szacunku partnerom. W praktyce wiąże się to ściśle z przestrzeganiem zasad precedencji – pierwszeństwa.

Przed każdym spotkaniem władz państwowych, spotkaniem biznesowym i dyplomatycznym, ich uczestnicy muszą precyzyjnie określić „miejsca na podium”, tzn. kto z nich jest numerem pierwszym, kto drugim, kto trzecim itd. Jest to niezbędne do tego, aby dobrze zachować się w każdej sytuacji: podczas powitań, przy przedstawianiu, zajmując miejsce przy stole konferencyjnym i biesiadnym, przy zajmowaniu miejsc w samochodzie, czy ustalając kolejność wystąpień, referatów i przemówień.

Odstępstwa od powszechnie przyjętej kolejności

W praktyce stosowanie zasad precedencji nie jest takie łatwe w stosowaniu. Zawsze znajdą się sytuacje wyjątkowe, w których ogólnie przyjęte zasady nie dadzą się zastosować. Każdy bowiem wie, że młodszy zawsze ustępuje starszemu, mężczyzna kobiecie, ale w biznesie i w polityce odstępuje się od tych zasad. W kontaktach służbowych szef firmy ma pierwszeństwo przed swoją asystentką, czy starszym wiekiem pracownikiem. Zmiany dotyczą także klasycznego powitania dwóch par.

Zobacz: Spotkania biznesowe, czyli jak podajemy dłoń

W życiu prywatnym odbywa się to zawsze według kolejności: gospodyni najpierw wita się z kobietą-gościem, następnie z mężczyzną-gościem. Następnie gospodarz wita się z przybyłą kobietą, a później z jej towarzyszem. W oficjalnym ceremoniale dyplomatycznym takie przywitanie odbędzie się w zupełnie innym porządku. Załóżmy, że na lotnisku w Warszawie wita się prezydent Polski z premierem Wielkiej Brytanii, obu panom towarzyszą małżonki. Ceremoniał nakazuje w tej sytuacji, aby prezydent naszego kraju najpierw przywitał się z angielskim premierem, następnie z jego żoną. Natomiast panie powinny uścisnąć sobie dłoń na końcu.

Kto po kim?

Zasady precedencji bardzo łatwo zaobserwować podczas oglądania oficjalnych spotkań władz rządowych. W Polsce pierwszeństwo uzależnione jest od zajmowanego stanowiska. Wśród kierowniczych stanowisk państwowych na pierwszym miejscu znajduje się Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, a po nim wg kolejności: Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, Wicemarszałkowie Sejmu, Wicemarszałkowie Senatu, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, ministrowie, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, posłowie i senatorowie. Precedencja dotyczy także stanowisk administracji rządowej i samorządowej w województwie, jak również stanowisk samorządowych w powiecie i gminie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK