| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak anulować drukowanie dokumentu

Jak anulować drukowanie dokumentu

Może się zdarzyć, że po wysłaniu dokumentu do drukarki rozmyślisz się i postanowisz anulować jego drukowanie. Pokażemy jak tego dokonać na kilka sposobów, w Windows XP.

Anulowanie procesu drukowania nie jest takie proste, jak może się wydawać. Wszystko zależy od konfiguracji drukarki oraz statusu drukowania.

Zazwyczaj dokument, który chcesz wydrukować jest przesyłany za pomocą kabla USB lub kabla sieciowego (jeśli jest to urządzenie w sieci komputerowej) do tzw. bufora drukarki. To specjalna pamięć drukarki, w której wszystkie dokumenty są układane i po kolei przekazywane do wydrukowania. Dzięki temu większa liczba użytkowników może naraz korzystać z drukarki, a ich zadania drukowania oczekują w kolejce na wydrukowanie.

Anulowanie na kilka sposobów

To jest dobry moment do tego aby anulować zadanie drukowania. Poniżej przedstawiamy sposoby anulowania drukowania dokumentu znajdującego się w pamięci drukarki.

1. Anulowanie z poziomu pulpitu. Przy każdym realizowanym zadaniu drukowania z danego komputera w pasku systemowym pojawia się ikona drukarki, która samoczynnie znika po zakończeniu procesu drukowania.

Jeśli klikniesz na nią podwójnie klawiszem myszki zobaczysz zawartość jej bufora. Z tego miejsca wystarczy zaznaczyć swój dokument i po naciśnięciu menu kontekstowego (prawy klawisz myszki) wybrać polecenie Anuluj.

2. Wyłączenie drukarki. Jeśli pierwszy sposób nie odniósł spodziewanego rezultatu możesz spróbować wyłączyć drukarkę. Spowoduje to wymazanie zawartości bufora, czyli podręcznej pamięci drukarki.

Musisz pamiętać, że jeśli kilka osób czeka na wydruk swoich dokumentów, wyłączenie drukarki oznacza również wykasowanie z bufora ich dokumentów. Poinformuj ich o tym. Po włączeniu drukarki każdy musi ponownie wykonać zadanie drukowania.

3. Anulowanie drukowania za pomocą Panelu sterowania. Jeśli nie widzisz ikony z drukarką na pulpicie, możesz skorzystać z odpowiedniego apletu Panelu sterowania. W tym celu wejdź do menu Start i wybierz z niego Panel sterowania, a następnie Drukarki i faksy. Inna metoda dotarcia do Panelu sterowania to skorzystanie z funkcji Uruchom w menu Start i wpisanie tam komendy control printers.

Następnie wybieramy drukarkę z listy zainstalowanych drukarek (dwukrotne kliknięcie lewym klawiszem myszki), na liście wskazujemy dokument i z menu kontekstowego Anuluj. Możesz również skorzystać z menu Drukarka i wybrać polecenie Anuluj wszystkie dokumenty. Spowoduje to anulowanie drukowania wszystkich dokumentów oczekujących.

Anulowanie cudzych wydruków

Aby anulować wydruki innych użytkowników drukarki sieciowej (np. z powodu zablokowania bufora dla innych użytkowników), musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. Jeśli nie możesz tego zrobić, skontaktuj się z administratorem sieci w firmie i poproś go o anulowanie konkretnych wydruków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK