| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Microsoft grozi przeniesieniem miejsc pracy poza USA

Microsoft grozi przeniesieniem miejsc pracy poza USA

Dyrektor generalny Microsoftu Steve Ballmer zapowiedział, że jego firma zlikwiduje miejsca pracy w USA i przeniesie je zagranicę, jeśli Kongres zgodzi się na proponowaną przez Baracka Obamę podwyżkę podatków.

Menedżer uznał, że reforma doprowadzi do zwiększenia kosztów pracy w Stanach Zjednoczonych. Podobne zdanie mają takie organizacje jak National Foreign Trade Council czy Chamber of Commerce. Wszyscy zgodnie krytykują ograniczenie wartych 190 miliardów dolarów ulg podatkowych, które miały pomóc firmom w ciągu następnych 10 lat.

Obecnie obowiązuje zasada, że korporacje nie muszą płacić 35% podatku CIT z tytułu przychodów uzyskanych za granicą. Jest tylko jeden warunek – te pieniądze muszą pozostać poza USA i tam być inwestowane. Prezydent Obama wolałby, gdyby pozyskane przez firmy środki trafiały do Stanów Zjednoczonych i przyczyniały się do rozwoju rynku wewnętrznego.

Z raportu rocznego Microsoftu za 2008 rok wynika, że spółka zapłaciła średnio 26-procentowy podatek od swoich dochodów. Waszyngtoński ekonomista Barry Bosworth twierdzi, że to bardzo mało. Zwraca uwagę na prosty mechanizm obniżający podatki – Microsoft rozwija jakiś produkt w USA, co generuje koszty i zmniejsza zyski, potem transferuje know-how do Irlandii i to właśnie ta filia zarabia na nowym oprogramowaniu.

Prezydent Obama idzie jeszcze dalej: chce wprowadzenia limitów kosztów, które pomniejszają podstawę opodatkowania. Zdaniem przedsiębiorców, wcielenie tych pomysłów w życie doprowadziłoby do znacznego pogorszenia się warunków inwestycyjnych w USA, obniżenia wyceny spółek oraz wzrostu kosztów pracy. Z drugiej strony reforma zwiększyłaby dochody budżetowe o 86,5 miliarda dolarów w ciągu 10 lat.

Źródło: TechGazPL

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK