REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Świat idzie do przodu - rośnie również moc obliczeniowa procesorów, mamy coraz szybsze karty graficzne, kolejne standardy pamięci RAM, które w założeniu mają działać jeszcze szybciej i zapewnić większą przepustowość. Tego pędu ku szybkości przez ostatnie lata nie dało się zauważyć tylko w jednym segmencie podzespołów komputerowych. Mowa oczywiście o dyskach twardych.. Receptą na te ograniczenia mają być dyski SSD.

    Celem SSD jest zastąpienie dysków twardych. Podstawową zaletą SSD jest brak ruchomych części. Dodatkowo dyski te charakteryzują się zdecydowanie krótszym czasem dostępu do danych (kilkadziesiąt razy), cichą pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (powodowane np. wstrząsami w czasie pracy lub upadkiem z wysokości).

REKLAMA

REKLAMA


Zasadniczo dyski SSD dzielimy na dwa typy, droższe i wydajniejsze modele wykorzystujące pamięci SLC (Single Level Cell) oraz tańsze i nieco wolniejsze pamięci MLC (Multi Level Cell). Oba typy różnią się jedynie liczbą bitów, którą można zapisać w jednej komórce, dla SLC jest to 2, dla MLC jest to 3, co oczywiście ma wpływ nie tylko na cenę, ale również na żywotność i prędkość dysku. Sytuacja na rynku jest o tyle klarowna, że praktycznie wszystkie komercyjne rozwiązania korzystają z pamięci MLC, a znacznie droższe dyski SLC dostępne są głównie na rynku korporacyjnym.

Nie inaczej jest i w naszym przypadku, gdzie wszystkie testowane modele oferują ten sam rodzaj pamięci i różnią się zazwyczaj jedynie kontrolerem. Warto w tym miejscu wspomnieć również o czasie "życia" dysku MLC, przyjęło się, że każda komórka może być zapisana i skasowana około 10 000 razy (100 000 dla SLC) zanim stanie się bezużyteczna. 

Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów zapobiegających ciągłemu zapisywaniu tych samych komórek, producenci dysków SSD oceniają typową żywotność swoich produktów na 10-15 lat, czyli w praktyce problem żywotności pamięci NAND dotknie mniej niż 1% użytkowników.

Dyski SSD w czasie pracy ze względu na brak elementów mechanicznych same z siebie nie wydają odgłosów. Konstrukcje pewnych producentów mogą wydawać odgłosy. Źródłem mogą być drgania wentylatorów chłodzących oraz odgłosy pochodzące od dławików w układach zasilających dyski SSD. W tym drugim wypadku słyszalny jest dźwięk wysokiej częstotliwości zmodulowany sygnałem o niskiej częstotliwości skorelowany z obciążeniem dysku (zmiany poboru prądu w zależności od obciążenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie dostępne są na rynku dyski o pojemności 32, 64, 80 120 160 250 GB a nawet 1 TB [Data weryfikacji: 2009-04]. Cena dysków to ok. 10PLN/1GB, zależy także od całkowitej pojemności i producenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA