| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak ograniczyć starzenie się baterii w laptopie?

Jak ograniczyć starzenie się baterii w laptopie?

Każdy sprzęt elektroniczny z biegiem czasu ulega zużyciu. Tyczy się to głównie baterii w laptopach i netbookach. Oczywiście nie da się zatrzymać tego procesu, ale można go w znaczący sposób spowolnić i kontrolować. Jak więc zatrzymać sprawność baterii w laptopie na dłużej?

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrą i sprawną baterią w laptopie, musimy stosować się do kilku zasad. Oczywiście nie jest to konieczne, ale zaniedbywanie tych aspektów sprawi, że nasza bateria szybko straci swą pierwotną wydajność. Zacznijmy od pierwszej i jednocześnie najważniejszej pozycji dotyczącej ładowania akumulatora. Na żywotność baterii ogromny wpływ ma właśnie sposób użytkowania i ładowania sprzętu.

Dla baterii w notebooku bardzo zły wpływ ma ciągła praca z podłączonym zasilaczem. W takiej sytuacji, bateria jest niemal ciągle doładowywana krótkimi cyklami. Na przykład, gdy poziom baterii samoistnie spadnie do około 95 procent, ładowanie zaczyna się ponownie. I tak niemal bez końca. Po pierwsze tak krótkie i częste cykle doładowywania nie wpływają dobrze na kondycję akumulatora, dodatkowo podnoszą również jego temperaturę, a to również jest niekorzystne, o czym przekonamy się za chwilę. Aby zminimalizować negatywne skutki doładowywania, przynajmniej raz w tygodniu pracujmy na samej baterii aż do całkowitego rozładowania.

Polecamy: Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Wspominaliśmy o temperaturze pracy. To bardzo ważne, gdyż zbyt wysoka temperatura pracy wpływa negatywnie na akumulator, a w skrajnych przypadkach jest nawet niebezpieczna. Dlatego też, jeżeli chcemy długo cieszyć się dobrą wydajnością baterii, powinniśmy pamiętać o prawidłowym i skutecznym chłodzeniu notebooka. Jeśli jesteśmy pewni, że system chłodzenia jest w pełni sprawny i przede wszystkim czysty, a laptop nadal jest mocno ciepły, możemy zainwestować w system specjalnego chłodzenia. Pamiętajmy również, że system chłodzenia w notebooku zasysa powietrze od spodu, dlatego też nie stawiajmy sprzętu na miękkim podłożu, które zasłoni otwory wlotowe.

Jeśli pracujemy z laptopem jedynie w domu przy biurku, unikajmy wspomnianego wcześniej ciągłego ładowania. Zamiast tego, naładujmy baterię do poziomu około 60 procent i wyjmijmy ją z notebooka. Możemy pracować jedynie na podłączonym zasilaczu bez torturowanej ciągłymi doładowaniami baterii w środku. Należy jednak pamiętać, że bateria pełni funkcję zabezpieczającą i w przypadku jej odłączenia każdy zanik lub wahanie napięcia w sieci spowoduje wyłączenie urządzenia

Warto przeczytać: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK