REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
I jak IDS
I jak IDS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Co oznacza IDS? Poznaj hasła na literę I.

ICQ

REKLAMA

ICQ ("I Seek You") jest popularnym komunikatorem internetowym.


IDS

IDS (Intrusion Detection System) to tzw. system wykrywania włamań. Wykrywanie włamań ma na celu uniemożliwienie ataku na system komputerowy poprzez analizowanie ruchu do i w sieci.

REKLAMA


Początkowo wykrywanie włamań ograniczało się do zbierania informacji: zadaniem administratora IT było ocenienie danych i podjęcie działań zaradczych w celu zabezpieczenia systemu. Obecnie aplikacje IDS często zapewniają automatyczną reakcję na ataki w oparciu o zestaw predefiniowanych reguł. Mowa tutaj o systemach wykrywania włamań, które można traktować jako rozwinięcie analizy behawioralnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Systemy IDS (oraz IPS) dzielą się na dwie kategorie. Systemy w trybie "host-based" przeznaczone są do ochrony pojedynczych komputerów, a wykrywanie złośliwego kodu opiera się zazwyczaj na analizie behawioralnej. W tym celu monitorowane są odwołania do systemu i porównywane z politykami opartymi na "normalnym" zachowaniu. Polityki te mogą być dość szczegółowe, ponieważ zachowanie może odnosić się do określonych aplikacji.


W ten sposób takie działania jak otwieranie portów w systemie, skanowanie portu, próby zwiększenia przywilejów w systemie oraz wstrzykiwanie kodu do bieżących procesów mogą zostać zablokowane jako zachowanie "anormalne". Niektóre systemy uzupełniają analizę behawioralną wykorzystywaniem sygnatur znanych niebezpiecznych kodów.


Systemy w trybie "network-based" rozmieszczone są wewnątrz sieci i mają na celu ochronę każdego segmentu sieci. Filtrują pakiety pod kątem "złośliwego kodu", poszukując "anormalnego" wykorzystania szerokości pasma lub niestandardowego ruchu (jak uszkodzone pakiety). Systemy w trybie "network-based" są szczególnie użyteczne w wykrywaniu ataków DoS lub ruchu generowanego przez robaki sieciowe.


IMAP

IMAP (Internet Message Access Protocol) jest protokołem służącym do otrzymywania wiadomości e-mail. Jest on użyteczny, gdy wiadomość e-mail przechowywana jest na zdalnym serwerze, a następnie przesyłana do użytkownika. Jest to przydatne na przykład wtedy, gdy użytkownik domowy łączy się z Internetem poprzez dostawcę usług internetowych i okresowo pobiera wiadomości e-mail. W tym przypadku SMTP wykorzystywany jest do wysyłania wiadomości e-mail przez Internet do dostawcy usług internetowych, podczas gdy IMAP - do pobierania wiadomości od dostawcy.

IMAP przypomina protokół POP3, jest jednak bardziej zaawansowany.


Internet

Internet (często nazywany po prostu "Siecią") jest globalnym systemem połączonych sieci.


Internet powstał na bazie "ARPANETu", który został zbudowany w 1969 roku przez amerykańską agencję rządową ARPA [Advanced Research Projects Agency]. Organizacja ta chciała stworzyć sieć komputerów łączącą różne organizacje akademickie i badawcze.


Obecnie Internet składa się z niezliczonej ilości komputerów rozsianych po całym świecie, które łączą się ze sobą za pomocą publicznej infrastruktury telekomunikacyjnej.

REKLAMA

Tym, co "łączy" cały Internet, jest protokół TCP/IP [Transmission Control Protocol/Internet Protocol]. "TCP" dzieli dane na pakiety w celu przesłania ich poprzez Internet i ponownie "składa je" na drugim końcu. Protokół "IP" adresuje pakiety do odpowiedniej lokalizacji.


Na protokole TCP/IP znajdują się inne protokoły, które umożliwiają specyficzne funkcje użytkownikom w Internecie. Należy do nich FTP (do przesyłania plików), SMTP (dla poczty elektronicznej) oraz HTTP (do przesyłania danych za pośrednictwem Sieci WWW).


IRC

Usługa internetowa. IRC (Internet Relay Chat) jest swego rodzaju implementacją komunikatorów internetowych.


ISP

ISP (Internet Service Provider - dostawca usług internetowych) dostarcza użytkownikom i organizacjom dostęp do Internetu. Zazwyczaj dysponuje sprzętem niezbędnym do dostarczania dostępu do Internetu wielu użytkownikom oraz dedykowanym adresem IP.


Niektórzy dostawcy usług internetowych polegają na infrastrukturze dostawców telekomunikacyjnych, inni posiadają własne dedykowane wydzierżawione linie. Coraz częściej oprócz dostępu do Internetu, dostawcy usług internetowych świadczą dodatkowe usługi, takie jak filtrowanie antywirusowe i antyspamowe.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA