| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Informatyka śledcza - znane przypadki (część I)

Informatyka śledcza - znane przypadki (część I)

Prezentujemy pierwszą część zestawienia najciekawszych przypadków dotyczących informatyki śledczej, zanotowanych przez firmę Kroll Ontrack.

1. Sprawa gdańskiej gimnazjalistki

Działania związane z informatyką śledczą nie dotyczą jedynie danych zamieszczonych na dyskach twardych komputerów, ale również na takich urządzeniach, jak pamięci flash bądź telefony komórkowe.

W związku ze zwiększającą się liczbą funkcji i pojemności telefonów komórkowych, dane z nich pochodzące mogą stać się cennym źródłem dowodowym, wykorzystywanym w informatyce śledczej. Jednym z takich przypadków była udana próba odzyskania filmu zapisanego na telefonie komórkowym jednego z gdańskich uczniów w roku 2006.

Film ten był zapisem napastowania jednej z gimnazjalistek przez grupę jej kolegów, w tym chłopca nagrywającego to zdarzenie, podczas lekcji w szkole. Nagranie to zostało następnie opublikowane w Internecie, co mogło doprowadzić do samobójczej śmierci dziewczynki.

Po tym zdarzeniu i rozgłosie, jaki został mu nadany w mediach, chłopcy skasowali film. Telefon został jednak zabezpieczony przez policję, której przedstawiciele w toku postępowania przekazali aparat do analizy specjalistom firmy Kroll Ontrack. W katowickim laboratorium informatyki śledczej Kroll Ontrack odzyskano wykasowaną zawartość telefonu, w tym nagranie z lekcji. Film został wykorzystany w sprawie.

2. Komputer prezesa portalu wp.pl

Sprawa komputera prezesa Wirtualnej Polskiej jest przykładem straty jaką poniosła jedna ze stron z powodu braku świadomości istnienia usług informatyki śledczej w Polsce.

Większościowy udziałowiec portalu wp.pl zawarł porozumienie z posiadaczami udziałów stanowiącymi mniejszość, w którym zobowiązał się do odkupienia reszty udziałów po określonym czasie. Cena wykupienia udziałów miała zależeć bezpośrednio od ilości użytkowników portalu.

Po upływie terminu, w którym miało nastąpić odkupienie udziałów okazało się, że mniejszościowy pakiet udziałów był droższy niż łączna kapitalizacja dwóch najbardziej konkurencyjnych portali.

Większościowy udziałowiec wycofał się z podjętego zobowiązania. Podjęte zostały działania prowadzące do pogorszenia kondycji finansowej portalu, a w konsekwencji do doprowadzenia portalu do upadłości. Mniejszościowi udziałowcy zdecydowali się na zweryfikowanie zawartości komputera przenośnego jednego z managerów.

Komputer zawierający dane, które miały stanowić materiał dowodowy w sprawie, zdeponowano u notariusza. Zanim to jednak nastąpiło osoby te otwarły pliki, w których znajdowały się strategiczne dla sprawy informacje - materiały mające świadczyć o próbie doprowadzenia portalu do upadłości. Niestety otwierając dokument zmieniono jego atrybuty włącznie z datą utworzenia, pozbawiając dokument wartości dowodowej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK