| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak zadbać o legalność oprogramowania?

Jak zadbać o legalność oprogramowania?

Nielegalne oprogramowanie w firmach europejskich to niestety nadal duży problem. Konsekwencje z korzystania z pirackich kopii są zazwyczaj dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwe. Jak tego uniknąć ? Za legalność prowadzonej działalności odpowiada pracodawca, jak poradzić sobie z problemem ?

Po pierwsze – KONTROLA SIECI

Zarząd oraz dział informatyki powinny sprawować pełną kontrolę nad danymi w firmowej sieci komputerowej.

Po drugie – INWENTARYZACJA OPROGRAMOWANIA

Ryzyko używania nielegalnego oprogramowania jest tym większe, im mniejsza wiedza o zasobach zgromadzonych w komputerach. Nie od rzeczy jest opracowanie spisu wszystkich programów zainstalowanych na firmowych komputerach, notebookach i serwerach, szczególnie w przypadku bezpośredniego dostępu pracowników do Internetu umożliwiającego im bez wiedzy administratora samodzielną instalację programów prosto z sieci.

Należy też bezwzględnie przechowywać licencje na wszystkie zainstalowane programy.

Po trzecie – WERYFIKACJA LEGALNOŚCI OPROGRAMOWANIA

Najlepszym sposobem uzyskania wyczerpujących i aktualnych informacji o zainstalowanym w firmie programach jest audyt oprogramowania.

Polecamy: Phishing - czyli jak nie być naiwną rybką i nie dać się złapać

Po czwarte – POROZUMIENIE Z PRACOWNIKAMI

Warto zapoznać pracowników z zasadami użytkowania oprogramowania oraz podpisać porozumienia określające odpowiedzialność osób zatrudnionych w zakresie przestrzegania ustalonych w firmie procedur dotyczących zasad używania oprogramowania

Po piąte – ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA OPROGRAMOWANIE

W większych firmach rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zakup programów, ich instalację oraz za nadzór nad zasobami oprogramowania. W mniejszych instalowanie programów najlepiej powierzyć jednej osobie. Zaoszczędzi to niespodzianek (zwłaszcza tych przykrych) w przyszłości.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Polecamy:Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »