| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.


Trzymaj hasła w tajemnicy
Innym przykładem nieodpowiedzialnego podejścia do bezpieczeństwa jest traktowanie przez użytkowników poufnych informacji. Posłużmy się analogiczną sytuacją z życia codziennego: kto zostawiłby klucz w zamku na zewnątrz lub powiesił go na haku, gdzie wszyscy mieliby do niego dostęp? Oczywiście, nikt. Jednak wiele systemów wykorzystuje puste hasła lub używa jako hasła nazwy użytkownika, przez co uzyskanie do nich dostępu jest dziecinnie proste. Jako alternatywę wyobraźmy sobie sytuację, gdy administrator wymaga od użytkowników, aby ich hasła były trudne do odgadnięcia, a przez to lepsze z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Wszystko ładnie wygląda w teorii, często jednak widywałem takie "bezpieczne" hasła napisane na kartce papieru i pozostawione na biurku użytkownika lub przyklejone do monitora. Nic dziwnego, że złośliwi użytkownicy wykorzystują taką sytuację.


Ciekawość - pierwszy stopień do ... infekcji
Powszechnie wykorzystywaną przez złośliwych użytkowników cechą ludzką jest ciekawość. Ogromna większość z nas zetknęła się kiedyś z robakami pocztowymi i wie, że rozsyłane są one jako załączniki zainfekowanych wiadomości. Rozesłanie robaka oznacza dla twórców wirusów i złośliwych użytkowników tylko połowę sukcesu. Aby robak mógł się dalej rozprzestrzeniać, należy go uaktywnić, otwierając załącznik. Wydawałoby się, że użytkownicy stali się bardzo ostrożni wobec załączników przychodzących z nieoczekiwanymi wiadomościami i nie otwierają ich. Niestety, cyberprzestępcy wiedzą jak przechytrzyć użytkowników, wykorzystując ich ciekawość.

Jak pokazuje poniższy diagram, bardzo wielu użytkowników otworzy intrygującą wiadomość, która odsyła ich do załącznika.

Dlaczego otwierasz podejrzane załączniki?


Interesujące jest to, że chociaż producenci oprogramowania antywirusowego nieustannie przestrzegają przed niebezpieczeństwem, liczba użytkowników, którzy otwierają podejrzane załączniki, nie zmienia się. Z drugiej strony, twórcy wirusów wciąż znajdują nowe sposoby wykorzystania ludzkiej ciekawości i naiwności.


Ukrycie robaków w załącznikach wiadomości nie jest jednak jedynym sposobem ich rozprzestrzeniania. Często, zamiast pliku zawierającego szkodnika, użytkownicy dostają odsyłacz do właściwego kodu robaka. Tak wiec robak nie może być uruchomiony bez udziału człowieka, którego trzeba przekonać do tego, aby kliknął odsyłacz. Wydaje się, że jest to bardzo proste: weźmy na przykład robaka Monikey, który wysyła wiadomości e-mail, jak poniższa:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK