| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Uszkodzony dysk - co dalej

Uszkodzony dysk - co dalej

Według specjalistów od odzyskiwania danych , w trzech przypadkach na cztery możliwe jest przywrócenie plików z uszkodzonych nośników. Cennik usług laboratoriów jest uzależniony od poziomu uszkodzenia dysku, i ilości danych.

Jeśli żaden z naszych dysków nie odmówił nigdy posłuszeństwa możemy nazwać się szczęściarzami. W praktyce bowiem dość często zdarzają się różnego typu awarie obracające w pył nasze dane. Pół biedy jeśli były to filmy lub muzyka ,bo te można bez problemu ściągnąć z Internetu. Co jeśli były to ważne dane firmowe np. faktury, spisy magazynowe itd. – wtedy sprzęt najbezpieczniej powierzyć specjalistom.

Według pracowników laboratoriów odzyskiwania danych prawie 60% wypadków utraty plików związanych jest z awarią sprzętu. Jeśli mamy do czynienia z awarią logiczną ( czyli zawiodło oprogramowanie) możemy spróbować odzyskać dane samodzielnie. Istnieje wiele aplikacji (również darmowych) pozwalających przywrócić cenne pliki. Profesjonaliści ostrzegają, że przed podjęciem własnych prób powinniśmy skopiować cały nośnik i prób odzyskania dokonywać na kopii.

W wypadku fizycznego uszkodzenia powinniśmy oddać dysk komuś z odpowiednim doświadczeniem. Firmy odzyskujące dane takie jak Kroll Ontrack, zapewniają że skuteczność ich pracowników jest bardzo wysoka. Stuprocentowej pewności nie da nam jednak nikt. Związane jest to po części z rozwojem technologiczny, który obecnie nie pozwala na odzyskanie nadpisanych plików. Aby nie narażać klientów na wysokie koszty, specjaliści dokonują najpierw ekspertyzy czy dany nośnik nadaje się do renowacji.

Jeśli odkryliśmy, że nasz dysk uległ awarii powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które ułatwią pracę fachowcom i zabezpieczą nośnik przed poważniejszym uszkodzeniem. Po pierwsze powinniśmy zaniechać jakiejkolwiek fizycznej ingerencji w dysk, nie można go rozkręcać gdyż talerze, z których są wykonane mogą ulec uszkodzeni nawet pod wpływem kilku drobinek kurzu. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to sposób odłączania – gdy odkryjemy awarie wyłączmy komputer z zasilania i wypnijmy dysk. Nie róbmy na własną rękę scandiska czy defragmentacji. Procesy te mogą utrudnić pracę laborantom.

Gdy zalejemy dysk twardy, należy go odłączyć od zasilania i zabezpieczyć. Jeśli zależy nam na danych zabronione jest samodzielne osuszanie i próby ponownego podłączenia. Istotny w tym wypadku jest również czas –zalany dysk najlepiej bezzwłocznie dostarczyć do specjalistów – wilgoć może powodować korozję w wyniku której stracimy pliki bezpowrotnie. Fachowcy zgodnie twierdzą, że najlepiej w takim wypadku jest owinąć nośnik w ręcznik i włożyć do worka elektrostatycznego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK