| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Zakup drukarki komputerowej przy braku komputera a koszty

Zakup drukarki komputerowej przy braku komputera a koszty

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę bez minimum jednego komputera, drukarki a często również innych tego typu sprzętów.

Niewątpliwie trudno wyobrazić sobie dzisiaj działalność nawet najmniejszej firmy bez sprzętu komputerowego a tym samym raczej niepodważalnym faktem jest, że sprzęt taki może być i jest wykorzystywany do działalności gospodarczej a tym samym może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż jak zostało wyrażone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Aby więc wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów podatnik musi wykazać nie tylko poniesienie wydatku, ale także istnienie zależności między tym wydatkiem a możliwością uzyskania w przyszłości przychodu z tego tytułu (por. wyrok NSA z 17 czerwca 2003 r., I SA/Łd 214/02).

Jeżeli poniesione wydatki zostały przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego w tym drukarek to bez wątpienia przedsiębiorca będzie mógł taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Co jednak, gdy np. drukarek jest więcej albo wręcz mała firma nieposiadająca sprzętu komputerowego zakupiła jedynie drukarkę, która jak wiadomo raczej sama działać nie może. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Otóż wydaje się, że tak.

Wszystko sprowadza się do stwierdzenia czy poniesiony wydatek przyczyni się do wzrostu przychodów przedsiębiorcy. Aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy musi istnieć między tym kosztem a przychodem związek przyczynowo-skutkowy. 

Polecamy: serwis Koszty

A już mniej istotne jest jak działa drukarka, może zostać podłączona np. do prywatnego komputera (laptopa) pracownika. Jeżeli więc podatnik wykaże, że zakupiona drukarka przyczynia się do wzrostu jego przychodów, nawet gdyby on sam go nie używał, tylko osoby trzecie, może jej zakup zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (por. wyrok WSA w Warszawie z 28 marca 2006r., III SA/Wa 3427/05).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK