| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Zdaniem analityków, producenci mikroprocesorów dysponują obecnie zapasami gotowych układów na poziomie najwyższym od ponad 30 miesięcy. Warto zauważyć, że ostatnie poważne załamanie sprzedaży w tym segmencie nastąpiło właśnie ponad 2,5 roku temu. Załamaniu towarzyszył między innymi spadek hurtowych cen mikroprocesorów. Czy tak będzie i tym razem?

Według analiz specjalistów, pod koniec ubiegłego roku najwięksi producenci mikroprocesorów zgromadzili w swoich magazynach ogromne zapasy gotowych układów. Przy zachowaniu obecnych poziomów sprzedaży, zapasy starczyłyby na około 80 dni. Co można wyczytać z tych danych?

Eksperci ostrzegają, że jest to wielkość najwyższa od połowy 2008 roku. Zaznaczają również, że tak wysokie stany magazynowe mogą okazać się problematyczne dla producentów w przypadku zmniejszenia popytu na półprzewodniki. Takie warunki z kolei mogą zwiastować załamanie sprzedaży na światowym rynku układów cyfrowych. Co to oznacza w praktyce?

Zobacz również: E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania

Otóż w takich warunkach, spadek zapotrzebowania na mikroprocesory automatycznie wywoła wszystkie zjawiska rynkowe towarzyszące nadmiernej podaży - ze spadkiem cen na czele. To z kolei może oznaczać początek spowolnienia na rynku mikroprocesorów. Co to oznacza dla nas, końcowych konsumentów? Z jednej strony mamy powody do radości, gdyż załamanie sprzedaży na tym rynku najprawdopodobniej oznaczałoby spadek rynkowych cen sprzętu IT. Z drugiej strony jednak, rozwój technologii bardzo by zwolnił, a ceny stanęłyby na jednym poziomie.

Czy powyższa sytuacja jest powodem do zmartwień? Patrząc z punktu widzenia przedsiębiorstw i analityków – nie. Zjawisko przegrzania na światowych rynkach półprzewodników występuje regularnie i nie jest to powód do paniki. Z obserwacji wynika, że tego typu sytuacje zdarzają się cyklicznie. 

Polecamy: 20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »