| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Zdaniem analityków, producenci mikroprocesorów dysponują obecnie zapasami gotowych układów na poziomie najwyższym od ponad 30 miesięcy. Warto zauważyć, że ostatnie poważne załamanie sprzedaży w tym segmencie nastąpiło właśnie ponad 2,5 roku temu. Załamaniu towarzyszył między innymi spadek hurtowych cen mikroprocesorów. Czy tak będzie i tym razem?

Według analiz specjalistów, pod koniec ubiegłego roku najwięksi producenci mikroprocesorów zgromadzili w swoich magazynach ogromne zapasy gotowych układów. Przy zachowaniu obecnych poziomów sprzedaży, zapasy starczyłyby na około 80 dni. Co można wyczytać z tych danych?

Eksperci ostrzegają, że jest to wielkość najwyższa od połowy 2008 roku. Zaznaczają również, że tak wysokie stany magazynowe mogą okazać się problematyczne dla producentów w przypadku zmniejszenia popytu na półprzewodniki. Takie warunki z kolei mogą zwiastować załamanie sprzedaży na światowym rynku układów cyfrowych. Co to oznacza w praktyce?

Zobacz również: E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania

Otóż w takich warunkach, spadek zapotrzebowania na mikroprocesory automatycznie wywoła wszystkie zjawiska rynkowe towarzyszące nadmiernej podaży - ze spadkiem cen na czele. To z kolei może oznaczać początek spowolnienia na rynku mikroprocesorów. Co to oznacza dla nas, końcowych konsumentów? Z jednej strony mamy powody do radości, gdyż załamanie sprzedaży na tym rynku najprawdopodobniej oznaczałoby spadek rynkowych cen sprzętu IT. Z drugiej strony jednak, rozwój technologii bardzo by zwolnił, a ceny stanęłyby na jednym poziomie.

Czy powyższa sytuacja jest powodem do zmartwień? Patrząc z punktu widzenia przedsiębiorstw i analityków – nie. Zjawisko przegrzania na światowych rynkach półprzewodników występuje regularnie i nie jest to powód do paniki. Z obserwacji wynika, że tego typu sytuacje zdarzają się cyklicznie. 

Polecamy: 20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK