| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Wady i zalety samozatrudnienia

Wady i zalety samozatrudnienia

Za osobę samozatrudnioną uważa się osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Czy samozatrudnienie jest korzystnym rozwiązaniem na dzisiejszym rynku pracy?

Działalność gospodarcza

Pojęcie samozatrudnienia nie ma legalnej definicji znajdującej się w obowiązujących przepisach prawnych. Należy więc do niego stosować pojęcia przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej.  

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zaś przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. wspólnota mieszkaniowa, spółka kapitałowa w organizacji) - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

 Zobacz: Samozatrudnienie - alternatywa dla umowy o pracę

Samozatrudnienie a stosunek pracy

W żadnym przypadku nie można identyfikować samozatrudnienia ze stosunkiem pracy, który regulowany jest przepisami kodeksu pracy. Do osób samozatrudnionych nie mają zastosowania przepisy o prawach i obowiązkach pracowniczych. Przy samozatrudnieniu nie znajdują zastosowania przepisy kodeksu pracy.

Osoby samozatrudnione współpracują ze swoimi klientami na podstawie umów cywilnych takich jak umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Sami też muszą zabiegać i dbać o swoich klientów.

Samozatrudnionych nie obowiązują przepisy o czasie pracy. Mają oni swobodę zarówno w czasie jak również w wyborze miejsca, w którym usługa zostanie spełniona. Osoba samozatrudniona nie jest również objęta przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Oznacza to, że otrzymywane wynagrodzenie może być niższe od minimalnego, a sposób i termin jego wypłaty regulowane są pomiędzy stronami w sposób dowolny.

Zobacz: Samozatrudnienie a prawo pracy

Składki ZUS

Najważniejszą korzyścią wynikającą z samozatrudnienia jest opłacanie niższych składek ZUS niż w przypadku zatrudnienia na etat. Minimalną podstawą składek ZUS może być bowiem 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Co więcej samozatrudniony może liczyć na ulgę w płaceniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania pierwszej w swoim zyciu działalności gospodarczej. W okresie ulgi minimalną podstawą składek ZUS stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wady samozatrudnienia

Największą wadą samozatrudnienia jest jego niestabilność. Co więcej na głowę samozatrudnionego spada konieczność samodzielnego prowadzenia księgowości, uiszczania składek ubezpieczeniowych i podatków. Co więcej samozatrudniony nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Możliwe jest jedynie zawarcie w umowie klauzuli o zawieszaniu świadczenia na określony okres. Ponadto samozatrudnionego nie chronią przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę oraz nie może on liczyć na pomoc związków zawodowych.

 Zobacz: Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK