| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Działalność rolnicza - czym różni się od działalności gospodarczej?

Działalność rolnicza - czym różni się od działalności gospodarczej?

Do działalności rolniczej nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Czym jest działalność rolnicza i jakie są zasady jej prowadzenia?

WAŻNE

Należy wskazać, że działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, a rolnicy uznawani są za przedsiębiorców. Jednak zarówno działalność jak i rolnicy podlegają pod regulację odmiennych aktów prawnych. Rolnicy nie musza swojej działalności zgłaszać czy też wykreślać.

Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Agroturystyka

Do działalności agroturystycznej również nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Agroturystyka polega na polegająca na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Aby agroturystyka nie podlegała pod przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej musi być prowadzona przez rolnika. Jest to warunek konieczny.

W przypadku, gdy gospodarstwo agroturystycznej jest prowadzone przez osobę nie będącą rolnikiem, działalność taka podlega pod przepisy wspomnianej ustawy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM! 

Wyrób wina

W pewnych okolicznościach również wyrabianie i rozlewanie wina nie jest uznawane za działalność gospodarczą sensu stricte. Wymagań w zakresie uzyskania wpisu do rejestru nie stosuje się do producentów, którzy wyłącznie wyrabiają i rozlewają wino uzyskane z winogron pochodzących z upraw własnych. Jest to jednak możliwe wobec producentów, którzy wyrabiają mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.

 Zobacz: Wolny zawód a działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK