| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Działalność rolnicza - czym różni się od działalności gospodarczej?

Działalność rolnicza - czym różni się od działalności gospodarczej?

Do działalności rolniczej nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Czym jest działalność rolnicza i jakie są zasady jej prowadzenia?

WAŻNE

Należy wskazać, że działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, a rolnicy uznawani są za przedsiębiorców. Jednak zarówno działalność jak i rolnicy podlegają pod regulację odmiennych aktów prawnych. Rolnicy nie musza swojej działalności zgłaszać czy też wykreślać.

Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Agroturystyka

Do działalności agroturystycznej również nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Agroturystyka polega na polegająca na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Aby agroturystyka nie podlegała pod przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej musi być prowadzona przez rolnika. Jest to warunek konieczny.

W przypadku, gdy gospodarstwo agroturystycznej jest prowadzone przez osobę nie będącą rolnikiem, działalność taka podlega pod przepisy wspomnianej ustawy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM! 

Wyrób wina

W pewnych okolicznościach również wyrabianie i rozlewanie wina nie jest uznawane za działalność gospodarczą sensu stricte. Wymagań w zakresie uzyskania wpisu do rejestru nie stosuje się do producentów, którzy wyłącznie wyrabiają i rozlewają wino uzyskane z winogron pochodzących z upraw własnych. Jest to jednak możliwe wobec producentów, którzy wyrabiają mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.

 Zobacz: Wolny zawód a działalność gospodarcza

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK