| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Założenie firmy a potem jej prowadzenie może przysporzyć wielu trudności. Z poradnika Ministerstwa Gospodarki dowiesz sie jak założyc i prowadzić firmę.

Dodatkowo zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585) przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencji, w której za podstawę ustalenia składek przyjmuje się kwotę 30% minimalnego wynagrodzenia. Prawo do obniżonych składek przysługuje mu wyłącznie przez 24 pierwsze miesiące prowadzenia działalności.


Składki społeczne od niższej kwoty mogą opłacać tylko osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, pod warunkiem, że:


- nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania obecnej działalności nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,

- nie wykonują na rzecz byłego pracodawcy takich samych czynności wchodzących w zakres obecnie wykonywanej działalności gospodarczej, jakie przed dniem jej rozpoczęcia wykonywały w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.


Z ulgi nie mogą korzystać m.in. wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich oraz wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.


Należy zaznaczyć, że dodatkowym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej określona w art. 14a ustawy.


Na wstępie należy podnieść, iż zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej może wyłącznie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników (art. 14a ust. 1 s.d.g.). Zgodnie z art. 14a ust. 2 przedsiębiorca wykonujący działalność w formie spółki cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Stosownie bowiem do art. 4 ust. 2 s.d.g. za przedsiębiorcę uznaje się wspólnika spółki cywilnej a nie spółkę.

 
Zobacz: Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK