| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

2 maja 2009 r. weszły w życie zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy przyznano, że kilkuletni okres obowiązywania przepisów upadłościowych pozwolił na ocenę ich funkcjonowania w praktyce oraz ustalenie, które z rozwiązań nie sprawdziły się oraz wymagają korekt, jak też które przepisy wywołują wątpliwości przy interpretacji z tego względu, że są niewłaściwie sformułowane lub sprzeczne. Nowelizacja ma za zadanie uprościć procedury upadłościowe i przyspieszyć je.

- już był objęty układem zawartym w postępowaniu naprawczym albo upadłościowym, jeżeli od wykonania układu nie upłynęło 5 lat;

Tak samo wyklucza możliwość wszczęcia postępowania naprawczego, gdy przeciw przedsiębiorcy przeprowadzono postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku, albo w którym przyjęto układ likwidacyjny, jeżeli od prawomocnego zakończenia postępowania nie upłynęło 5 lat. Taką negatywną przesłanką jest także oddalenie w stosunku do przedsiębiorcy wniosku o ogłoszenie upadłości albo umorzenie postępowania upadłościowego z braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania, jeżeli od uprawomocnienia się postępowania nie upłynęło 5 lat.

Już we wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik, do którego nie ma zastosowania art. 492 ust. 3 p.u.n., może wnosić o zezwolenie na wszczęcie postępowania naprawczego, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie ma charakteru trwałego, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.

Od 2 maja 2009 r. przy orzekaniu zakazu prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu, sąd bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań, w szczególności obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli. Można odstąpić od orzeczenia zakazu, jeżeli sąd upadłościowy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie przywołanego wyżej art. 12 i zezwolił na wszczęcie postępowania naprawczego. Jest to więc kolejne dostosowanie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego do nowej możliwości rozstrzygania na mocy tej ustawy sprawy przedsiębiorców, którzy mają czasowe kłopoty z regulowaniem zobowiązaniem, ale nie są zagrożeni upadłością.

Jest wiele możliwych sytuacji, kiedy uruchamiana jest kara zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest nim zagrożona np. osoba będąca do tego zobowiązana z mocy ustawy, która nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec dłużnika będącego osobą fizyczną m.in., gdy niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa. Po nowelizacji jest tak wobec osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy będącego osobą prawną lub spółką handlową niemającą osobowości prawnej, jeżeli niewypłacalność przedsiębiorcy lub pogorszenie jego sytuacji finansowej jest następstwem celowego działania lub rażącego niedbalstwa tych osób. Zwraca uwagę, że przesłanką orzeczenie zakazu jest nie tylko doprowadzenie do niewypłacalności przedsiębiorcy, ale i pogorszenie jego sytuacji finansowej. Na tej podstawie dłużnik może ponosić odpowiedzialność za działania już po okresie, kiedy stał się niewypłacalny, a niewypłacalność ta pogłębiła się.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK