| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Lepiej wynająć mieszkanie dla studenta czy kupić

Lepiej wynająć mieszkanie dla studenta czy kupić

Dzieci szybko dorastają i opuszczają rodzinne gniazdo. Nie oznacza to jednak, że budżet domowy rodziców może trochę odsapnąć. Dziecku, które wybiera się na studia do innego miasta, trzeba zapewnić środki na życie, w tym mieszkanie. Często studenci wynajmują pokoje, choć z analizy Expandera wynika, że kupno 3-pokojowego mieszkania dla dziecka-studenta jest bardziej opłacalne niż wynajem, jeśli pozostałe dwa pokoje udostępnimy innym studentom. W przypadku Wrocławia, jeśli rodzice zaciągną kredyt w euro, to przychody z wynajmu 2 pokoi pokryją wysokość raty i dadzą jeszcze 167 zł nadwyżki.

W rezultacie gdyby rodzice zaciągnęli kredyt w euro, to co miesiąc nadwyżka raty nad przychodem z najmu wynosiłaby ok. 640 zł. To jednak i tak mniej niż w sytuacji, gdyby ich dziecko wynajmowało pokój. Przypomnijmy, że wtedy co miesiąc trzeba byłoby płacić 867 zł. Okazuje się więc, że zakup 3-pokojowego mieszkania w Warszawie przyniesie comiesięczną oszczędność na poziomie 226 zł nawet pomimo tego, że do obliczenia wysokości rat przyjęliśmy przeciętne oprocentowanie, a nie najlepszą ofertę na rynku.

Różnica między przychodem z najmu 2pokoi, a ratą kredytu

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Kredyt w EUR

-640 zł

-609 zł

-332 zł

-462 zł

Kredyt w PLN

-1 266 zł

-1 108 zł

-798 zł

-904 zł

Przy założeniu posiadania wkładu własnego na poziomie 25%

Kredyt w EUR

30 zł

-75 zł

167 zł

11 zł

Kredyt w PLN

-378 zł

-400 zł

-137 zł

-277 zł

Podobnie wygląda sytuacja w innych badanych przez nas miastach – bardziej opłaca się kupić niż wynajmować. Najbardziej jest to odczuwalne we Wrocławiu, gdzie co miesiąc trzeba dopłacać do kredytu 332 zł, ale wynajem pokoju kosztowałby 717 zł. Zysk wynosi więc 385 zł. Najmniej zyskują natomiast rodzice kupujący mieszkanie w Krakowie, gdzie różnica między kosztem wynajmu a dopłatą do raty wynosi tylko 31 zł.

Jeśli jednak rodzice nie chcą ponosić ryzyka walutowego i zaciągną kredyt w złotych, to sytuacja nie będzie wyglądał już tak różowo. W Warszawie rata będzie bowiem aż o 1266 zł wyższa od przychodów z wynajmu. Po uwzględnieniu faktu, że dziecko nie będzie musiało płacić za wynajem okazuje się, że kupno jest o 400 zł miesięcznie droższe od wynajmu pokoju. Jeśli więc rodzice nie posiadają wkładu własnego i nie chcą zaciągać kredytu walutowego, to bardziej opłaca się im płacić za wynajem pokoju dla dziecka.

Całkowita miesięczna korzyść z zakupu wporównaniu do wynajmu

Przy założeniu braku wkładu własnego

Warszawa

Kraków

Wrocław

Poznań

Rata EUR

226 zł

31 zł

385 zł

145 zł

Rata PLN

-400 zł

-468 zł

-81 zł

-297 zł

Przy założeniu posiadania  wkładu własnego na poziomie 25%

Rata EUR

897 zł

565 zł

884 zł

618 zł

Rata PLN

489 zł

240 zł

580 zł

330 zł

Dane te pokazują o ile mniej trzeba dopłacać do raty niż wynosiłby koszt wynajmu pokoju. Wartości ujemne oznaczają więc, że bardziej opłaca się wynająć niż kupić.

O wiele korzystniej przedstawiają się wyniki wyliczeń w sytuacji, gdy rodzice dysponują wkładem własnym. Przy założeniu, że kredyt zostanie zaciągnięty w euro na 75% wartości nieruchomości zlokalizowanej w Warszawie, to już rata będzie o 30 zł niższa od przychodu z najmu. Po uwzględnieniu, że posiadając mieszkanie nie trzeba płacić za wynajem okazuje się, że miesięczna korzyść z kupna wynosi prawie 900 zł. Inwestycja jest również opłacalna w przypadku kredytu w złotych. W tym przypadku korzyść wyniesie od 240 zł w Krakowie do 580 zł we Wrocławiu.

Zobacz: Rynek nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK