REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak radzić sobie z długami

REKLAMA

REKLAMA

Trwający kryzys rynków finansowych, wiązany z zapaścią rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych wpływa także na polskich kredytobiorców. Duża zmienność kursów walut powoduje, że właściciele kredytów hipotecznych mogą mieć kłopoty ze spłatą rat.

Wahania kursów walut spowodowane trwającym od 2008 roku kryzysem, dotknęły zarówno nowych kredytobiorców, jak i spłacających już zobowiązania. Mimo że bezrobocie na razie wzrosło nieznacznie, a płace jeszcze nie spadają, spłata zadłużenia dla wielu osób stała się już trudna, a często wręcz niemożliwa. Polacy mają coraz większe problemy również ze spłatą innych zobowiązań.

REKLAMA

REKLAMA

W przeważającej części sumy tych zaległości są niewielkie - niezapłacone rachunki za energię elektryczną, mieszkanie, gaz czy telefon, a także zaległe alimenty. W tych trudnych dla konsumentów czasach, wierzyciele muszą stale monitorować należności, szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały o opóźnieniach, a także podejmować zdecydowane działania, gdy regularnie spłacane zobowiązania staną się zaległościami.

W ostateczności wierzyciel może podjąć decyzję o sprzedaży długu firmie windykacyjnej. Co to może oznaczać dla dłużników? Czy ich sytuacja zmienia się na gorsze? Wręcz przeciwnie, może okazać się, że sprzedaż długu jest korzystna dla dłużnika, a kontakt z nowym wierzycielem stać się impulsem do rozwiązania problemu zaległego zobowiązania. Firmy windykacyjne bowiem po zakupie wierzytelności na nowo rozpoczynają proces windykacji.

REKLAMA

Negocjacje spłaty zaległości to ich podstawowa działalność firm windykacyjnych, mają one znacznie więcej czasu na indywidualne rozpatrzenie każdej sprawy i bardziej elastyczne podejście do sposobu uregulowania długu. Umożliwiają rozłożenie spłaty zadłużenia na raty dostosowane do wysokości długu i sytuacji materialnej dłużnika, a terminy wpłat dopasują do kalendarza jego comiesięcznych wpływów i wydatków. Dzięki temu dłużnik może na bieżąco regulować inne zobowiązania, a jednocześnie godnie żyć. Dodatkowo zyskuje pomoc eksperta, z którym wspólnie opracowuje scenariusz wychodzenia z długów. Już teraz znacząco rośnie rola profesjonalnych windykatorów, którzy uczestnicząc w dialogu z dłużnikami, ułatwiają im spłatę zaległości i powrót do płynności finansowej.

Jeśli będzie wzrastała stopa bezrobocia, nastąpi ponowne osłabienie złotówki, a tym samym wzrosną koszty obsługi kredytów. W efekcie kolejna grupa osób może przestać regularnie spłacać swoje zobowiązania. Już teraz rośnie liczba Polaków mających trudności ze spłatą zaciągniętych kredytów, a nawet comiesięcznych zobowiązań. Mamy nadzieję, że oferując naszym klientom spłatę długu na indywidualnie dopasowanych warunkach, przyczynimy się do poprawy ich sytuacji i damy im szansę na życie bez długów – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz więcej osób z zaskoczeniem stwierdza, że kontakt z firmą windykacyjną może być pozytywnym doświadczeniem i szansą na wyjście z tarapatów finansowych. Codziennie dowiadują się o tym osoby dzwoniące i odwiedzające firmę KRUK. Ten największy polski windykator już w tamtym roku temu przyjął strategię prougodową, która pozwala spłacać zobowiązania na warunkach zaproponowanych przez dłużników. Ci ostatni chwalą sobie takie podejście podkreślając, że kontakt z KRUKiem stanowił dla nich często pierwszy krok do wyjścia z pętli zadłużenia.

źródło: Kruk SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA