| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > 10 sposobów, jak płacić mniej za usługi bankowe

10 sposobów, jak płacić mniej za usługi bankowe

Pewną część domowego budżetu pochłaniają opłaty i prowizje różnego rodzaju usług bankowych. Warto się zastanowić, jak je obniżyć. Wydatki związane z usługami finansowymi mogą być niższe. Wystarczy przestrzegać dziesięciu prostych zasad.

Warto zwrócić uwagę na oprocentowanie konta. Zazwyczaj jest ono bliskie zeru, ale niektóre banki są skłonne zapłacić nieco więcej. Tymczasem odsetki od środków leżących na koncie mogą na przykład pokryć koszty związane z jego obsługą. Warto też sprawdzić, jaka jest oferta banku w zakresie kont oszczędnościowych, będących uzupełnieniem podstawowej oferty. Na koncie oszczędnościowym warto trzymać nadwyżki finansowe. Opłaca się nawet przelewać tam część pensji, powiedzmy na pół miesiąca. Dzięki temu pieniądze zamiast leżeć na ROR-ze z niemal zerowym oprocentowaniem mogą pracować i przynosić odsetki.

Zaledwie kilka banków pozwala swoim klientom bezpłatnie wybierać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce. W pozostałych przypadkach darmowe jest skorzystanie z maszyn należących do banku albo instytucji z nim współpracujących. W tym przypadku wybór pieniędzy z obcego bankomatu oznacza konieczność zapłacenia prowizji. Czasem jest ona ustalana kwotowo i np. opłata wynosi 5 zł. Gorzej jeśli nasz bank pobiera prowizję procentową, bo wtedy przy większej wypłacie zapłacimy naprawdę dużo. Najwyższa stawka na rynku za taką operację wynosi 4 proc., co oznacza, że przy wypłacie 1 tys. zł musimy zapłacić aż 40 zł.

Wyszukiwarka bankomatów

Z plastikowych pieniędzy można korzystać na dwa sposoby. Płacić kartą w sklepach przez miesiąc, by w kolejnym uregulować całe powstałe zadłużenie. W ten sposób zmieścimy się w pięćdziesięciokilkudniowym okresie, w którym bank nie nalicza odsetek. Ten sposób jest najlepszy z punktu widzenia klienta. Bankowi bardziej opłaca się jednak, kiedy nie spłacamy od razu całego zadłużenia. Wtedy nalicza odsetki według wysokiej stopy procentowej. Oprocentowanie kart kredytowych oscyluje wokół 20 proc.

Wypłata pieniędzy z bankomatu to ostatnia rzecz, do której powinniśmy używać karty kredytowej. Za taką operację bank naliczy nam prowizję nawet, jeśli dokonamy jej w maszynie należącej do jego własnej sieci. Co więcej, będzie to transakcja gotówkowa, a w jej przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Bank od razu zacznie nam więc naliczać odsetki od wypłaconych pieniędzy. Co więcej, oprocentowanie transakcji gotówkowych w niektórych bankach jest wyższe niż transakcji bezgotówkowych, dokonywanych podczas płacenia kartą w sklepie.

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Kredyty gotówkowe nie należą do najtańszych. Nie zaciągaj ich, jeśli nie musisz. Lepiej wcześniej odłożyć pieniądze niż później oddawać je bankowi z nadwyżką. W sytuacji, gdy będziesz dysponować wolnymi środkami, możesz spłacić wcześniej posiadany kredyt – dzięki temu zaoszczędzisz na odsetkach. Jeśli pożyczka jest w Twoim przypadku niezbędna, zastanów się nad zaciągnięciem kredytu w rachunku. W jego przypadku zapłacisz odsetki tylko od faktycznie zaciągniętego długu, a środki wpływające na rachunek automatycznie będą zmniejszać poziom zadłużenia. Dobrze wybrany kredyt w rachunku (nie za drogi) powinien być ostatecznie tańszy od gotówkowego.

Oferta banków

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK