| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czego nauczył nas kryzys

Czego nauczył nas kryzys

- Polskie doświadczenia ostatnich 20 lat sprawiły, że poradziliśmy sobie ze światową recesją lepiej aniżeli inne kraje. Powinniśmy wykorzystać tę sytuację i tworzyć w przyszłości odpowiednie regulacje szczególnie w zakresie biznesu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Czego nauczył nas kryzys?”.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że Polska jako jeden z nielicznych krajów odnotowała wzrost gospodarczy.

– Na taki wynik złożyły się m.in. uwarunkowania makro i utrzymanie płynnego kursu walutowego. Duży wpływ miała również konsumpcja wewnętrzna oraz konkurencyjność naszych towarów eksportowych – zaznaczył.

W opinii wicepremiera sytuacja na świecie w ostatnim czasie zmieniła rolę państwa i jego wpływ na procesy zachodzące w globalnej gospodarce. – Ważne okazały się nie tylko prawa rynkowe, ale również instytucje publiczne oraz wprowadzane przez nie regulacje wspierające lokalną gospodarkę - dodał.

Wicepremier Pawlak przypomniał działania rządu mające na celu łagodzenie skutków kryzysu ekonomicznego. – Przygotowaliśmy m.in. Plan Stabilności i Rozwoju skierowany do pracodawców i przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji. Ponadto w naszym resorcie pracujemy nad projektem „Lepsze regulacje”, którego zadaniem jest reforma prawa gospodarczego – dodał wicepremier.

Na potrzebę pilnej zmiany prawa gospodarczego uwagę zwróciła także prof. Elżbieta Mączyńska z SGH. W jej opinii szczególnie istotne jest monitorowanie i ocenianie skutków nowych regulacji.

- Projekt „Lepsze regulacje” to bardzo ważne przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że już wkrótce uda się pomyślnie wprowadzić go w życie – powiedziała prof. Mączyńska.

Konferencja „Czego nauczył nas kryzys? Trendy w polityce gospodarczej” została zorganizowana przez Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

W spotkaniu udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska, prof. Elżbieta Mączyńska (PTE, SGH), prof. Piotr Pysz (WSFiZ w Białymstoku), prof. Kazimierz Krzysztofek (SWPS), prof. Maciej Miszewski (AE w Katowicach), prezes NBP Sławomir Skrzypek, prof. Andrzej Blikle oraz Marek Darecki (WSK Rzeszów).

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »