| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czego nauczył nas kryzys

Czego nauczył nas kryzys

- Polskie doświadczenia ostatnich 20 lat sprawiły, że poradziliśmy sobie ze światową recesją lepiej aniżeli inne kraje. Powinniśmy wykorzystać tę sytuację i tworzyć w przyszłości odpowiednie regulacje szczególnie w zakresie biznesu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Czego nauczył nas kryzys?”.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że Polska jako jeden z nielicznych krajów odnotowała wzrost gospodarczy.

– Na taki wynik złożyły się m.in. uwarunkowania makro i utrzymanie płynnego kursu walutowego. Duży wpływ miała również konsumpcja wewnętrzna oraz konkurencyjność naszych towarów eksportowych – zaznaczył.

W opinii wicepremiera sytuacja na świecie w ostatnim czasie zmieniła rolę państwa i jego wpływ na procesy zachodzące w globalnej gospodarce. – Ważne okazały się nie tylko prawa rynkowe, ale również instytucje publiczne oraz wprowadzane przez nie regulacje wspierające lokalną gospodarkę - dodał.

Wicepremier Pawlak przypomniał działania rządu mające na celu łagodzenie skutków kryzysu ekonomicznego. – Przygotowaliśmy m.in. Plan Stabilności i Rozwoju skierowany do pracodawców i przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji. Ponadto w naszym resorcie pracujemy nad projektem „Lepsze regulacje”, którego zadaniem jest reforma prawa gospodarczego – dodał wicepremier.

Na potrzebę pilnej zmiany prawa gospodarczego uwagę zwróciła także prof. Elżbieta Mączyńska z SGH. W jej opinii szczególnie istotne jest monitorowanie i ocenianie skutków nowych regulacji.

- Projekt „Lepsze regulacje” to bardzo ważne przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że już wkrótce uda się pomyślnie wprowadzić go w życie – powiedziała prof. Mączyńska.

Konferencja „Czego nauczył nas kryzys? Trendy w polityce gospodarczej” została zorganizowana przez Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

W spotkaniu udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska, prof. Elżbieta Mączyńska (PTE, SGH), prof. Piotr Pysz (WSFiZ w Białymstoku), prof. Kazimierz Krzysztofek (SWPS), prof. Maciej Miszewski (AE w Katowicach), prezes NBP Sławomir Skrzypek, prof. Andrzej Blikle oraz Marek Darecki (WSK Rzeszów).

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK