| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost bezrobocia i sprzedaży

Wzrost bezrobocia i sprzedaży

W listopadzie stopa bezrobocia zwiększyła się do 11,4 proc. Takiego poziomu spodziewali się ekonomiści. Pozytywnie zaskoczyła dynamika sprzedaży detalicznej. Wyniosła 6,3 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 4,1 proc.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, bezrobocie pod koniec roku rośnie. Nie jest to jednak wzrost szczególnie duży. W październiku stopa bezrobocia wynosiła 11,1 proc., w listopadzie podskoczyła do 11,4 proc. Szacuje się, że bezrobocie w najbliższych miesiącach może sięgnąć około 12-12,5 proc.

Z jednej strony, poprawiające się wskaźniki gospodarcze sugerują, że sytuacja stopniowo się poprawia i jest szansa na uniknięcie negatywnego scenariusza na rynku pracy.

Z drugiej jednak, z ostatniego badania koniunktury przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że przedsiębiorcy pesymistycznie oceniają perspektywy na najbliższą przyszłość. Kiepsko oceniają szanse na wzrost zamówień i produkcji, przewidują pogorszenie się sytuacji finansowej firm i nie wskazują na wyhamowanie redukcji zatrudnienia. Zmniejsza się też liczba ofert pracy w urzędach pracy.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w listopadzie 1811,1 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 66,8 tys., czyli o 3,8 proc. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przybyło 412,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.

Zmniejsza się dynamika spadku nowych zamówień w przemyśle. Według danych GUS w listopadzie były one o 12,5 proc. mniejsze niż przed rokiem, jednak sytuacja wyraźnie się poprawia. W październiku spadek sięgał 20,3 proc. Wydajność pracy wzrosła 0 1,5 proc. Pocieszający jest też większy niż się spodziewano wzrost sprzedaży detalicznej. W listopadzie zwiększyła się ona w porównaniu do listopada ubiegłego roku o 6,3 proc.

W październiku wzrost wyniósł 2,1 proc. Można liczyć na kontynuację pozytywnych tendencji w tym zakresie, ale wiele zależeć będzie od sytuacji na rynku pracy. Jeśli wyhamuje bezrobocie i poprawi się dynamika wzrostu średniego wynagrodzenia, sprzedaż powinna jeszcze się zwiększyć. Na razie i tak trzyma się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę właśnie rosnące bezrobocie i malejące tempo wzrostu płac.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »