| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nierzetelni wykonawcy wykluczeni z przetargów

Nierzetelni wykonawcy wykluczeni z przetargów

20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja z 12 października 2012 r. ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowelizacja ta wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.

Zmienione przepisy zapewniają możliwie szeroki udział polskich przedsiębiorstw w uzyskaniu, realizacji lub podwykonawstwie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w Polsce oraz właściwą ochronę informacji wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z nowelizacją, zamówienia towarów i usług w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zostaną włączone w system przewidziany przez ustawę Prawo zamówień publicznych, jednakże w zakresie i na zasadach uwzględniających ich specyfikę dbając o bezpieczeństwo realizacji tychże zamówień.

Nowe przepisy mają wpłynąć na zwiększenie elastyczności dla zamawiających przy udzielaniu zamówień publicznych, wzrost przejrzystości udzielania zamówień publicznych, mają także stanowić wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla innowacyjnych rozwiązań.

Nowelizacja wprowadza zapisy dotyczące wykluczania z przetargów wykonawców uznanych za nierzetelnych. Wykluczona z przetargu firma będzie jednak miała prawo odwołać się od decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej lub do sądu, jeśli uzna, że została potraktowana w sposób niesprawiedliwy.

Polisa OC dla członków zarządu

Pułapki w ubezpieczeniach na życie

Sejm uchwalił ustawę 14 września 2012 r. Prezydent podpisał nowelizację 6 listopada 2012 r. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2012 r. poz. 1271.

Źródło: Sejm RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK