| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy płacą mniej

Firmy płacą mniej

Przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 483,99 zł i spadło o 3,2 proc. w stosunku do kwietnia. Firmy płacą mniej.

Przeciętne wynagrodzenie w firmach spadło. „Zatrudnienie w firmach zatrudniających 10 i więcej pracowników niewiele się w ciągu 5 miesięcy 2011 r. zmieniło - w stosunku do stanu w styczniu 2011 r. w maju było wyższe o nieco ponad 12 tys. osób. Widać, że impulsy wzrostowe w gospodarce są ciągle słabe. To pokazuje, że nadal mamy problem z inwestycjami. Nie będzie wyższego zatrudnienia bez przyspieszenia inwestycji.

A jeżeli przedsiębiorstwa nie zwiększają zatrudnienia, nie ma presji z ich strony na rynek pracy, co ogranicza oczekiwania płacowe. Zapewne dlatego w maju przeciętne wynagrodzenie było wyższe od średniego wynagrodzenia w styczniu 2011 r. o niespełna 100 zł. Zastanawia jednak spadek w stosunku do kwietnia 2011 r. - przy w pełni otwartym rynku pracy w Niemczech, co miało spowodować silne naciski na wzrost wynagrodzeń na polskim rynku, co - jak widać - nie stało się.

Jeśli w ubiegłym miesiącu płace wzrosły o 4,1 proc., przy 5 proc. wzroście cen, to znaczy, że podwyżki wynagrodzeń zjadła inflacja i może to mieć negatywny wpływ na dynamikę konsumpcji.

Jest jeden plus tej słabej sytuacji na rynku pracy - wysoki wzrost cen towarów i usług w maju 2011 r. i otwarcie rynku pracy dla Polaków u naszych zachodnich sąsiadów nie wywołał presji płacowej. Jeżeli popyt na pracowników na rynku pracy nie wzrośnie istotnie w kolejnych miesiącach, a na razie takiej tendencji nie widać, istnieje szansa, że inflacja nie będzie podsycana presją płacową. Zapewne weźmie to pod uwagę RPP" - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK