| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy płacą mniej

Firmy płacą mniej

Przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 483,99 zł i spadło o 3,2 proc. w stosunku do kwietnia. Firmy płacą mniej.

Przeciętne wynagrodzenie w firmach spadło. „Zatrudnienie w firmach zatrudniających 10 i więcej pracowników niewiele się w ciągu 5 miesięcy 2011 r. zmieniło - w stosunku do stanu w styczniu 2011 r. w maju było wyższe o nieco ponad 12 tys. osób. Widać, że impulsy wzrostowe w gospodarce są ciągle słabe. To pokazuje, że nadal mamy problem z inwestycjami. Nie będzie wyższego zatrudnienia bez przyspieszenia inwestycji.

A jeżeli przedsiębiorstwa nie zwiększają zatrudnienia, nie ma presji z ich strony na rynek pracy, co ogranicza oczekiwania płacowe. Zapewne dlatego w maju przeciętne wynagrodzenie było wyższe od średniego wynagrodzenia w styczniu 2011 r. o niespełna 100 zł. Zastanawia jednak spadek w stosunku do kwietnia 2011 r. - przy w pełni otwartym rynku pracy w Niemczech, co miało spowodować silne naciski na wzrost wynagrodzeń na polskim rynku, co - jak widać - nie stało się.

Jeśli w ubiegłym miesiącu płace wzrosły o 4,1 proc., przy 5 proc. wzroście cen, to znaczy, że podwyżki wynagrodzeń zjadła inflacja i może to mieć negatywny wpływ na dynamikę konsumpcji.

Jest jeden plus tej słabej sytuacji na rynku pracy - wysoki wzrost cen towarów i usług w maju 2011 r. i otwarcie rynku pracy dla Polaków u naszych zachodnich sąsiadów nie wywołał presji płacowej. Jeżeli popyt na pracowników na rynku pracy nie wzrośnie istotnie w kolejnych miesiącach, a na razie takiej tendencji nie widać, istnieje szansa, że inflacja nie będzie podsycana presją płacową. Zapewne weźmie to pod uwagę RPP" - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK