REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?

REKLAMA

REKLAMA

Polska może być dobrym łącznikiem pomiędzy krajami Europy Północnej a sąsiadami ze Wschodu i pomóc w rozwoju współpracy gospodarczej w regionie – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Baltic Business Forum (BBF). Czy polskie firmy są wystarczająco przygotowane na współpracę z sąsiadami?

REKLAMA

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, dobra sytuacja ekonomiczna oraz położenie geograficzne Polski czynią z naszego kraju „pomost” między państwami Północy i Wschodu Europy. – Reputacja Polski i sukcesy w czasie kryzysu stanowią bardzo dobrą podstawę, byśmy jako region UE skutecznie konkurowali na globalnym rynku i wzmacniali gospodarkę całej zjednoczonej Europy - podkreślił. – Dzięki współpracy regionalnej rozwijamy m.in. infrastrukturę do prowadzenia biznesu i inwestowania w krajach Unii Europejskiej – dodał.

REKLAMA

W opinii wiceszefa polskiego rządu, kooperacja krajów Północy i Wschodu Europy przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu na arenie międzynarodowej. – Uzupełniając się możemy zwiększać swój potencjał rozwojowy – zaznaczył. Północne kraje europejskie mogą zaoferować swoim partnerom m.in. zaawansowane technologie środowiskowe oraz wysoki poziom innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. - Kraje wschodnie stanowią z kolei bardzo chłonne rynki – powiedział.

Minister gospodarki przypomniał też, że Polska i Szwecja były głównymi inicjatorami programu Partnerstwo Wschodnie, który obejmuje swoim zasięgiem Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdowę i Ukrainę. - Liczymy, że podczas naszej Prezydencji w Radzie UE uda się zakończyć negocjacje w sprawie strefy wolnego handlu między Wspólnotą a Ukrainą – powiedział wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

REKLAMA

Podczas BBF wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się m.in. z ministrem gospodarki Łotwy Artisem Kamparsem. Ministrowie rozmawiali o przygotowaniach Polski do sprawowania Prezydencji w UE oraz naszych priorytetach w obszarze rynku wewnętrznego i bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślił wicepremier Pawlak budowa połączenia gazowego z krajami bałtyckimi oraz możliwość wykorzystania infrastruktury magazynowej na Łotwie poprawiłoby system zaopatrzenia Europy w błękitne paliwo. – Mamy dobre warunki geologiczne do magazynowania paliw pod ziemią- zapewnił minister Kampars. – Chętnie udostępnimy je partnerom z Unii Europejskiej – dodał.

Ministrowie gospodarki omówili także możliwość zorganizowania polsko-łotewskiego forum dla małych i średnich przedsiębiorstw. - Jesteśmy bardzo zainteresowani polskimi doświadczeniami w zakresie wspierania małych i średnich firm – powiedział minister Kamparas. – Szczególnie interesuje nas efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych w tym obszarze – dodał. 

Baltic Business Forum 2011 "Europa - Północ, Wschód" (BBF) to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Baltic Business Forum oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Celem imprezy jest dyskusja nad kierunkami niezbędnych zmian w polityce gospodarczej Europy i sąsiadów, które przyczynia się do dynamicznego rozwoju regionu.

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA