| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost gospodarczy wyrównany

Wzrost gospodarczy wyrównany

Wzrost gospodarczy wyrównał w bieżącym roku tempo, a dynamika sprzedaży ustabilizowała się. Dla firm oznacza to lepsze perspektywy rozwoju i możliwość rozpoczęcia inwestycji.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu wzrósł o trzy punkty do 49 pkt w notowaniu kwartalnym, a indeks roczny uległ korekcie o dwa punkty w dół i wynosi teraz 53 pkt. Zmniejszyła się różnica między indeksem kwartalnym i rocznym, co sugeruje bardziej wyrównane tempo wzrostu w bieżącym roku.

Poprawa notowań kwartalnych wynika z utrzymującej się wbrew wcześniejszym oczekiwaniom wysokiej dynamice produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej w I. kwartale, a także nie słabnącej dynamice eksportu. Nie widać specjalnego osłabienia koniunktury w stosunku do ożywienia obserwowanego w ostatnim kwartale ub. roku. Nie słabnie wzrost funduszu plac, utrzymujący dynamikę popytu wewnętrznego.

Oczekuje się też ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat wstrzymują się z wydatkami. Dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw uległy w ostatnim kwartale dalszej poprawie, a firmy zainkasowały w ub, roku rekordowy zysk netto, co powinno zachęcić do inwestycji.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »