| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Polsce obawiają się kierunku w jakim podąża krajowa gospodarka. Odsetek twierdzących, że sytuacja gospodarcza kraju pogorszy się wzrósł aż o 16 pkt. proc. w stosunku do kryzysowego 2009 roku.

Takiego wyniku jeszcze nie odnotowano - wynika z najnowszego badania wrocławskiego Instytutu Keralla Research. Kondycję własnej firmy przedsiębiorcy, tradycyjnie już, ocenili nieco lepiej, niż kondycję kraju.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA spadł do poziomu minus 55,6 pkt. wobec minus 51,3 pkt. kwartał do kwartału (-100 min; +100 max). Klimat w firmach sektora MŚP jest więc porównywalny to tego, jaki dominował w I połowie 2009 roku. Największy wpływ na końcową niższą wartość wskaźnika, miały nienotowane dotąd krytyczne oceny oraz obawy wobec sytuacji gospodarczej Polski w relacji zarówno do poprzedniego kwartału, jak i licząc rok do roku. 

Zdaniem analityków Karalla Research obawy przedsiębiorców o przyszłość krajowej gospodarki mają wymiar żółtej kartki, wystawianej przez small biznes rządowi. Przedsiębiorcy są niezadowoleni z działań rządu w obszarze gospodarki. Składa się na to sekwencja zdarzeń, jak: podniesienie VAT i wiążący się z tym chaos w firmach handlowych, fiasko „jednego okienka”, likwidacja „kratki” tj. zabranie impulsu zakupu auta do firmy, brak odpisu VAT od paliw, zapowiedź wysokich opłat za autostrady (co będzie mieć wpływ na wzrost cen towarów), rozmontowywanie OFE, rosnący dług publiczny. To tylko część przykładów generujących lęk o przyszłość – zgłaszanych w wywiadach przez przedsiębiorców.
W obszarze oceny kondycji własnej firmy, atmosfera w MŚP kształtuje się względnie pozytywnie. Małe, średnie przedsiębiorstwa trzymają kurs na zachowanie zatrudnienia, a skala inwestycji będzie utrzymana przez blisko 70 proc. badanych na takim samym lub nawet większym poziomie także w tym kwartale.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Z badania wynika również, że utrwala się pogląd, że finał kryzysu gospodarczego rysuje się, jako realny w 2012 roku lub dalej. Przekonanie wśród przedsiębiorców sektora MŚP, że kryzys to nie tymczasowa zapaść, ale długoterminowy problem, podziela już 66,5 proc. small biznesu. To o 43 pkt. proc., niż rok wcześniej. W koniec kryzysu datowany na 2011 wierzy już tylko 9 proc. ankietowanych, a jak słabnie nadzieja sektora MŚP na rychły koniec kryzysu ilustruje poniższy wykres całoroczny, ukazujący zmianę postaw badanych w okresie IV kw. 2009 – IV kw. 2010.

Źródło: Keralla Research

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK