| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spółkę z o.o. założysz za 1 zł

Spółkę z o.o. założysz za 1 zł

Zastąpienie jednego modelu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzema oraz nowe zasady dotyczące kapitału zakładowego – to główne założenia przygotowywanego projektu k.s.h. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości przygotowuje projekt kodeksu spółek handlowych wprowadzający rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i funkcjonowania spółek z o.o. Przewiduje on m.in., że przedsiębiorca, który zechce założyć taką spółkę, będzie mógł wybrać jeden z trzech jej modeli, zamiast, tak jak obecnie, jednego.

Pierwszy model przewiduje funkcjonowanie spółki w oparciu o kapitał zakładowy złożony z udziałów o wartości nominalnej. Różnica polegać będzie na jego wysokości – zamiast, tak jak obecnie, co najmniej 5 tys. zł, wystarczyłby 1 zł.

Drugi model spółki z o.o. nie posiadałby kapitału zakładowego, a udziałowy. Miałby się on składać z udziałów, ale bez wartości nominalnej.

Trzeci model to spółka, która zawierałaby udziały o wartości nominalnej oraz takie, które są jej pozbawione. Drugie obejmowane za wkłady pieniężne lub niepieniężne.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do poprawy pozycji wierzycieli, a nie jej pogorszenia. Ochronę ma zapewnić tzw. test wypłacalności, który dopuszczałby wypłaty z majątku spółki na rzecz wspólników, jedynie w sytuacji, gdy nie spowodują one niezdolności wykonywania przez spółkę zobowiązań przez co najmniej rok.

Źródło: DGP/opracował Marcin Milewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »