| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spółkę z o.o. założysz za 1 zł

Spółkę z o.o. założysz za 1 zł

Zastąpienie jednego modelu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzema oraz nowe zasady dotyczące kapitału zakładowego – to główne założenia przygotowywanego projektu k.s.h. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości przygotowuje projekt kodeksu spółek handlowych wprowadzający rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i funkcjonowania spółek z o.o. Przewiduje on m.in., że przedsiębiorca, który zechce założyć taką spółkę, będzie mógł wybrać jeden z trzech jej modeli, zamiast, tak jak obecnie, jednego.

Pierwszy model przewiduje funkcjonowanie spółki w oparciu o kapitał zakładowy złożony z udziałów o wartości nominalnej. Różnica polegać będzie na jego wysokości – zamiast, tak jak obecnie, co najmniej 5 tys. zł, wystarczyłby 1 zł.

Drugi model spółki z o.o. nie posiadałby kapitału zakładowego, a udziałowy. Miałby się on składać z udziałów, ale bez wartości nominalnej.

Trzeci model to spółka, która zawierałaby udziały o wartości nominalnej oraz takie, które są jej pozbawione. Drugie obejmowane za wkłady pieniężne lub niepieniężne.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do poprawy pozycji wierzycieli, a nie jej pogorszenia. Ochronę ma zapewnić tzw. test wypłacalności, który dopuszczałby wypłaty z majątku spółki na rzecz wspólników, jedynie w sytuacji, gdy nie spowodują one niezdolności wykonywania przez spółkę zobowiązań przez co najmniej rok.

Źródło: DGP/opracował Marcin Milewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK