| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Błąd inwestorów na GPW: tylko 6,4% zwrotu

Błąd inwestorów na GPW: tylko 6,4% zwrotu

Analitycy Expandera zwracają uwagę na fakt, że niemal wszyscy inwestorzy na GPW złożyli zapisy na akcje bez przeczytania prospektu emisyjnego. Błąd przypłacili niską stopą zwrotu, która wyniosła zaledwie 6,4%. Liczyli na dużo więcej – kurs akcji w dniu debiutu skoczył o blisko 26%.

Prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń na polskim rynku kapitałowym w ostatnich latach. Wzbudziła ona ogromne emocje i zainteresowanie zarówno wśród inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych. W przypadku tych drugich popyt na akcje GPW przewyższył ich podaż aż 25 razy! Wśród inwestorów indywidualnych chętnych było czterokrotnie więcej w stosunku do przydzielonej im puli akcji.

Dowiedz się także: Czy wzrosną stopy procentowe?

Tak duży popyt spowodował wysoką redukcję – 75% w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zapisali się na maksymalną, dozwoloną ilość akcji. Warto wspomnieć, że zasady przydziału akcji nie były oparte na rozwiązaniu, które jest najczęściej stosowane w przypadku ofert publicznych, czyli redukcji proporcjonalnej. Zgodnie z zapisami prospektu, w przypadku wyższej niż 25% przewagi popytu nad podażą ustalona miała zostać maksymalna liczba akcji, przyznanych na jeden zapis (maksymalny przydział). Inwestor, który uważnie przeczytał prospekt emisyjny GPW, a z doniesień medialnych dowiedział się o ogromnej liczbie chętnych do kupna akcji GPW, mógł dosyć łatwo oszacować liczbę maksymalnego przydziału i zapisać się na mniejszą liczbę akcji. Jeżeli jego szacunki były trafne, to miał szansę całkowicie uchronić się przed redukcją zlecenia.

Polecamy serwis: Kursy walut

Analitycy Expandera wyliczyli, jaką stopę zwrotu uzyskał inwestor, który zapisał się na 25 akcji w okresie subskrypcji (inwestor 1), w porównaniu do osoby, która złożyła zapis na maksymalną liczbę akcji (inwestor 2).


Okazało się, że inwestor 1 zyskał blisko czterokrotnie wyższą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału, w porównaniu do inwestora 2. Wynika to z faktu, że inwestor 1 do osiągnięcia zysku w wysokości 275 zł zaangażował 1075 zł, co daje stopę zwrotu na poziomie 25,6%. Z kolei inwestor 2 do wypracowania tego samego zysku zainwestował 4300 zł, co daje stopę zwrotu w wysokości 6,4%. Dodatkowo inwestor 1 mógł uzyskać nieznacznie lepszy rezultat, lokując pozostałą kwotę (3225 złotych) na depozycie bankowym.

Przykład ten pokazuje, że warto zwracać uwagę na informacje, zawarte w prospekcie emisyjnym oraz w mediach, co zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia wyższej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »