| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać opodatkowane

Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać opodatkowane

Opodatkowanie nieodpłatnych czynności pozostaje niezgodne z prawem.  Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT. Zmiany mają przede wszystkim dotyczyć definicji odpłatnej dostawy towarów. Regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Powodem zmiany jest to, że obecna regulacja w zakresie opodatkowania nieodpłatnych czynności jest niezgodne z prawem UE, gdyż przewiduje znacznie węższy zakres opodatkowania takich czynności, przez co polskie przepisy są korzystniejsze od rozwiązań wspólnotowych.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. za odpłatną dostawę towarów uznaje się również wszelkie nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Czynność nieodpłatną uznajemy obecnie za opodatkowaną gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
- podatnik wykorzystał do wykonania nieodpłatnej czynności towary, przy nabyciu których skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego,
- dostawa nieodpłatna pozostaje bez związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Polecamy: Na czym polega obowiązek rejestracji firmy

Na gruncie wskazanego przepisu utarła się praktyka nieopodatkowywania wszelkich przekazań towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem w szczególności właśnie na cele reprezentacji i reklamy (jako że czynności te są niewątpliwie związanymi z przedsiębiorstwem).

Minister Finansów proponuje w projekcie z dnia 9 września 2010 r., aby z treści obowiązującego art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. wykreślić wyrażanie „na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem”. W konsekwencji opodatkowana będzie każda dostawa nieodpłatna, nawet ta w wykonaniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem np. reprezentacja czy reklama, w sytuacji gdy dostarczany towar nie będzie prezentem małej wartości lub próbką albo drukowanym materiałem reklamowym.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

W praktyce powyższe zmiany będą oznaczały w szczególności konieczność opodatkowywania np. przekazywania towarów na drobne poczęstunki na rzecz kontrahentów czy opodatkowania wydania towarów w związku z prowadzonymi programu lojalnościowymi. Omawiany przepis, w zmienionym brzmieniu, nakazuje także opodatkowywać wszelkie przekazanie lub zużycie towarów na cele pracownika, nie tylko - jak było to dotychczas – na jego cele osobiste. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK