| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać opodatkowane

Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać opodatkowane

Opodatkowanie nieodpłatnych czynności pozostaje niezgodne z prawem.  Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT. Zmiany mają przede wszystkim dotyczyć definicji odpłatnej dostawy towarów. Regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Powodem zmiany jest to, że obecna regulacja w zakresie opodatkowania nieodpłatnych czynności jest niezgodne z prawem UE, gdyż przewiduje znacznie węższy zakres opodatkowania takich czynności, przez co polskie przepisy są korzystniejsze od rozwiązań wspólnotowych.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. za odpłatną dostawę towarów uznaje się również wszelkie nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Czynność nieodpłatną uznajemy obecnie za opodatkowaną gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
- podatnik wykorzystał do wykonania nieodpłatnej czynności towary, przy nabyciu których skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego,
- dostawa nieodpłatna pozostaje bez związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Polecamy: Na czym polega obowiązek rejestracji firmy

Na gruncie wskazanego przepisu utarła się praktyka nieopodatkowywania wszelkich przekazań towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem w szczególności właśnie na cele reprezentacji i reklamy (jako że czynności te są niewątpliwie związanymi z przedsiębiorstwem).

Minister Finansów proponuje w projekcie z dnia 9 września 2010 r., aby z treści obowiązującego art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. wykreślić wyrażanie „na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem”. W konsekwencji opodatkowana będzie każda dostawa nieodpłatna, nawet ta w wykonaniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem np. reprezentacja czy reklama, w sytuacji gdy dostarczany towar nie będzie prezentem małej wartości lub próbką albo drukowanym materiałem reklamowym.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

W praktyce powyższe zmiany będą oznaczały w szczególności konieczność opodatkowywania np. przekazywania towarów na drobne poczęstunki na rzecz kontrahentów czy opodatkowania wydania towarów w związku z prowadzonymi programu lojalnościowymi. Omawiany przepis, w zmienionym brzmieniu, nakazuje także opodatkowywać wszelkie przekazanie lub zużycie towarów na cele pracownika, nie tylko - jak było to dotychczas – na jego cele osobiste. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK